Legendárny Rick Vaive nechce žalovať NHL

NETKY.SK • 29 November 2013, 11:55 • 2 min
Legendárny Rick Vaive nechce žalovať NHL

TORONTO - Niekdajší kapitán tímu hokejovej NHL Toronto Maple Leafs Rick Vaive požiadal o vyškrtnutie svojho mena zo žaloby bývalých hráčov voči zámorskej profilige.

slovakia

left justify in out

Právny zástupca topkanoniera kanadsko-americkej NHL v prvej polovici osemdesiatych rokov Trevor Whiffen uviedol, že jeho klient pred podaním žaloby nemal k dispozícii kópiu dokumentov a po ich preštudovaní nesúhlasí so všetkými obvineniami a požiadavkami.

Skupina bývalých hokejistov požaduje od NHL finančnú kompenzáciu za to, že nedbanlivosť vedenia súťaže viedla k ignorovaniu liečby hráčov po otrase mozgu a k ďalším vážnejším poškodeniam. Odvolávajú sa pritom na skutočnosť, že NHL dlhodobo vedela o riziku poškodenia mozgu opakovaným údermi do hlavy, no nepodnikla kroky k eliminácii tohto neduhu. Po odstúpení Vaiva zostáva z pôvodnej skupiny ešte deväť hráčov - Gary Leeman, Brad Aitken, Darren Banks, Curt Bennett, Richie Dunn, Warren Holmes, Bob Manno, Blair Stewart a Morris Titanic. K nim sa údajne pridalo už viac ako 200 ďalších niekdajších hokejistov. 

Podľa žaloby mala pasivita vedenia NHL za následok stagnáciu vývoja bezpečnej prilby. Profiliga navyše dlho nemenila pravidlá v tejto oblasti, aby minimalizovala poranenia hlavy hráčov. Otrasy mozgu poznačili kariéry aj ďalších hokejistov, problémy mali tiež veľké hviezdy ako Eric Lindros či Paul Kariya. Vedenie NHL pristúpilo k úprave pravidiel v roku 2011, po novom sú zakázané nárazy do hlavy. Podľa žalujúcich hráčov je tento krok stále príliš nedôrazný a prišiel veľmi neskoro, aby im pomohol. V žalobe sa tiež uvádza, že vedenie ligy nevarovalo hokejistov pred tým, že opakované nárazy do hlavy môžu mať za následok dlhodobé neurologické problémy. NHL pritom mala začať s výskumom zranení hlavy až v roku 1997 a s publikovaním výsledkov čakala dlhých 14 rokov. 

Hokejová profiliga prostredníctvom zástupcu komisára Billa Dalyho v pondelok označila situáciu za "veľmi vážnu". Daly informoval, že NHL sa bude rázne brániť. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies