Lavrov: Mnoho ľudí v Kyjeve aj v zahraniční si želá zmarenie minskej dohody

NETKY.SK • 25 Február 2015, 13:24 • 2 min
Lavrov: Mnoho ľudí v Kyjeve aj v zahraniční si želá zmarenie minskej dohody

MOSKVA - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes tlmočil znepokojenie svojej krajiny nad faktom, že mnoho ľudí v Kyjeve aj mimo Ukrajiny si želá, aby dohoda o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny zlyhala.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Agentúra Interfax, ktorá o tom informovala, uviedla, že podľa Lavrova by Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mala aktívnejšie pristupovať k monitorovaniu odsunu ťažkých zbraní na východe Ukrajiny, ktorý predpokladá aj mierová dohoda podpísaná 12. februára v Minsku.

 

Lavrov sa v tejto súvislosti vyslovil za lepšie personálne, materiálne i finančné zabezpečenie misie OBSE.

Uviedol, že Moskvu znepokojuje, keď odsun ťažkej techniky nesprevádza monitoring a verifikácia celého tohto procesu zo strany OBSE, ako to predpokladá mierová dohoda z Minska. Rusko sa preto so žiadosťou o intervenciu obracia na vedenie OBSE.

 

"Teraz mnohé závisí od čestného, objektívneho a nepredpojatého prístupu pozorovateľov, ktorí musia zaznamenať to, čo sa deje v teréne, aby sme nepodľahli tvrdeniam, že minské dohody sú už zmarené. Tých, ktorí si to želajú, je za hranicami Ukrajiny, ako aj v Kyjeve nemálo," upozornil Lavrov.

 

Proruskí separatisti začali začiatkom týždňa z demarkačnej čiary na východe Ukrajiny sťahovať svoje ťažké zbrane a v ich odsune pokračujú aj dnes, informovala agentúra Interfax. Velenie ukrajinskej armády však opakovane deklarovalo, že k rovnakému kroku pristúpi až po úplnom zastavení paľby.

 

Agentúra Ukrinform dnes v súvislosti s tým informovala, že pozície vládnych síl boli za uplynulých 24 hodín ostreľované najmenej 20-krát, v noci nadnes však neboli zaznamenané žiadne útoky. Hlavný štáb vládnej protiteroristickej operácie (ATO) okrem toho uviedol, že už druhý deň možno na východe Ukrajiny pozorovať výrazné zníženie bojových aktivít protivníka. Hovorca štábu ATO Anatolij Steľmach spresnil, že "ide skôr o chaotické salvy". Dodal, že ukrajinskí vojaci dodržiavajú prímerie bez ohľadu na tieto provokácie.

 

Lavrov dnes v Moskve po prijatí predsedu francúzskeho Senátu Gérarda Larchera upozornil, že okrem konsolidácie procesu zastavenia paľby a odsunu ťažkých zbraní sa treba venovať aj plneniu ďalších bodov minskej dohody z 12. februára. Zhodol sa na tom so svojimi rezortnými kolegami z tzv. normandskej štvorky, s ktorými rokoval v utorok v Paríži. Lavrov pripomenul, že ide o politické zmeny na Ukrajine, najmä ústavnú reformu a decentralizáciu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies