Lajčák: Úspech migračných dohôd s africkými štátmi zhodnotí summit EÚ

NETKY.SK • 13 December 2016, 06:56 • 2 min
Lajčák: Úspech migračných dohôd s africkými štátmi zhodnotí summit EÚ

BRUSEL – Dohody EÚ s päticou afrických štátov sú užitočný nástroj, ktorý pomáha Európanom riešiť príčiny nelegálnej migrácie v miestach jej vzniku, a nie až dôsledky. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák to uviedol po skončení dnešného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

slovakia

left justify in out

Lajčák spresnil, že ministri hovorili o konkrétnych skúsenostiach a o tom, na čo sa treba ďalej zamerať v dialógu s touto skupinou afrických štátov, ktorú tvoria Senegal, Mali, Niger, Nigéria a Etiópia.

 

"Všeobecná zhoda je, že v tejto politike treba pokračovať. Vnímame ju ako pozitívny nástroj riešenia migračnej krízy," zdôraznil Lajčák. Priznal, že aj dnes zazneli mená viacerých afrických a ázijských krajín, na ktoré by sa mohli takisto vzťahovať dohody označované ako tzv. kompakty. Únia však musí najskôr počkať na vyhodnotenie programu s prvými piatimi krajinami, ktorý beží necelý polrok, a až potom sa môže venovať rozširovaniu tohto zoznamu.

 

Na otázku TASR, kedy bude známe prvé vyhodnotenie dohôd s piatimi africkými štátmi, Lajčák odpovedal, že Únia ich vyhodnocuje priebežne, ale na vyššej úrovni sa o nich bude rokovať prvýkrát na štvrtkovom summite v Bruseli. Dodal, že národní lídri by mali pripraviť oficiálne vyhlásenie k tejto téme.

 

Štátny tajomník českého ministerstva zahraničných vecí Ivo Šrámek upozornil, že pre EÚ je skupina prvých piatich afrických krajín akýmsi testovacím balónikom, ktorý môže byť úspešný, ak sa potvrdí, že politika "niečo za niečo" funguje.

 

"Ak sa ukáže, že je to úspech z hľadiska znižovania počtu migrantov prichádzajúcich do Európy a fungovania readmisných dohôd, tak budeme uvažovať o rozšírení geografického záberu na ďalšie krajiny. Musíme si ale počkať na viditeľné výsledky," upozornil Šrámek.

 

Podľa jeho slov bude úspech tzv. kompaktov závisieť aj od vývoja situácie v Líbyi, cez ktorú väčšina afrických migrantov prechádza. EÚ ako partnera potrebuje fungujúcu vládu, ochotnú spolupracovať v oblasti návratovej politiky a schopnú vhodne preinvestovať ponúknutú rozvojovú pomoc zo strany Európanov. Aby k tomu došlo, EÚ má hlavnú úlohu pomáhať pri stabilizácii bezpečnostnej situácie v tejto krajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies