Ktorí čínski roľníci si zarobia 100-tisíc eur ročne a koľko berú stavbári diaľnic?

NETKY.SK • 14.11 • Čítanie 2 min

Ľudia častokrát žijú v predsdudku, že v tento komunistickej krajine sa pracuje za tri kôpky ryže za deň. Realita je však úplne iná.

slovakia

left justify in out

Zdôraznil, že v jednotlivých provinciách sú aj veľké rozdiely v príjmoch. Slušný plat v chudobnejšej provincii by vám nestačil na bohatý Šanghaj. Na vidieku sa veľmi rozlišuje najmä poľnohospodárska komodita, ktorú vytvárajú. „Roľníci v bohatých oblastiach pri pobreží budú zarábať podstatne viacej než roľníci niekde v odľahlých vysokohorských oblastiach,“ povedal s tým, že takí musia vyžiť z max. 300 eur mesačne.

 

 

Iba 3 mesiace

Tlmočník a cestovateľ, ktorý si vzal za manželku Číňanku, dodáva, že napríklad pestovatelia čaju Dračia studňa sa vozia na luxusných autách ako BMW či Mercedes. „Je to úplne bežné, zarábajú veľmi veľa,“ vysvetlil s dôvetkom, že aj na čaji sa tu dá dobre zarobiť. „Napríklad dedinčania, ktorí žijú pri čajových lesoch, kde im rastú 2000 rokov staré čajové stromy, zarábajú 100-tisíc eur ročne,“ zdôraznil s tým, že dokonca pracujú iba 3 mesiace.

 

700 mesačne

No Dvořák dodal, že takýto bohatí roľníci sú skôr výnimkou a väčšina zarába do 700 eur za mesiac. A všetci tí menej majetní Číňania, ktorí si chcú uľahčiť život, idú pracovať do továrne, kde dostanú 500 až 800 eur. Najviac si však privyrobia v baniach, kam idú najmä tí, čo majú dlhy.

 

 

Číňania majú zákonník práce a pracujú 8 hodín denne a 6 dní v týždni, no mnohí chcú robiť aj veľa nadčasov, keďže na miesto prídu najmä len na určité obdobie a chcú domov priniesť čo najviac financií, kde ich napríklad investujú do podnikania. Chcú preto zarobiť čo najviac. Mnohí idú pracovať aj na stavby. „Nastupujúci robotník na stavbe čínskej diaľnice zarába zhruba 1500 eur," zdôraznil Dvořák.

 

V Číne žil aj Slovák Jaroslav Kurťák, ktorý sa tiež vyjadril na tému platov v Číne a potvrdil, že priemerne ľudia v tejto komunistickej krajine dokonca zarábajú viac ako Slováci.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Michal redaktor

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona