Ktoré kúpaliská navštíviť a ktorým sa radšej vyhnúť?

NETKY.SK • 22 Júl 2023, 16:00 • 2 min
Ktoré kúpaliská navštíviť a ktorým sa radšej vyhnúť?

Povolenie na prevádzku malo k 19. júlu 161 umelých kúpalísk.

slovakia

left justify in out

Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na desiatich prírodných kúpaliskách a 57 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodných nádržiach Brezová pod Bradlom, Ružín a Laborec Humenné. Nevyhovujúca kvalita vody sa zistila aj na vodnej ploche Gazarka Šaštín-Stráže.

 

Pre vodnú nádrž Duchonka bolo pre zhoršenú biologickú kvalitu vody vydané odporúčanie nekúpať sa pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom. Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili na jazere Krpáčovo a na Lipovine - Bátovce. Farba nespĺňala odporúčanú hodnotu ďalej na vodných plochách Plavecký Štvrtok, Malé Leváre a Kanianka a spolu s odporúčanou hodnotou pre ukazovateľ nasýtenie vody kyslíkom v lokalite Nitrianske Rudno.

 

Nedostatky v mikrobiologickej kvalite vody na kúpanie zistili pri posledných odberoch na kúpalisku Wellness centrum Patince a na Letnom horskom kúpalisku vo Vyšných Ružbachoch. "Prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody v bazénoch, ich účinnosť bude overená kontrolnými vzorkami," ozrejmil ÚVZ.

 

Dodržiavajte pokyny na umelých kúpaliskách

Zároveň pripomína, že na umelých kúpaliskách je dôležité dodržiavať zásady správania a riadiť sa pokynmi prevádzkovateľov. Pred vstupom do vody ÚVZ odporúča skontrolovať farbu vody, zákal či zápach, prípadne plávajúce nečistoty na hladine. "Nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky, alebo ak sú steny a dno bazéna poškodené," varuje úrad. Radí pred každým vstupom do bazéna prejsť brodiskom, dodržiavať zásady osobnej hygieny a neskákať do vody tam, kde je to zakázané. "Nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby, po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte, vyperte plavky a prezlečte sa do suchého oblečenia," dodal ÚVZ.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies