Kto bude Slovensko reprezentovať v Saudskej Arábii na olympiáde v chémii? V nasledujúcich dňoch sa o tom rozhodne

NETKY.SK • 7 Marec 2024, 18:30 • 2 min
Kto bude Slovensko reprezentovať v Saudskej Arábii na olympiáde v chémii? V nasledujúcich dňoch sa o tom rozhodne

Slovenskí študenti stredných škôl sa už roky opakovane vracajú z Medzinárodnej chemickej olympiády s viacerými oceneniami. Minulý rok doniesli štyria gymnazisti z Bratislavy, Košíc a Prievidze zo Švajčiarskeho Zürichu tri strieborné a jednu bronzovú medailu, pričom uspeli v naozaj veľkej konkurencii 348 súťažiacich z 89. krajín sveta.

slovakia

left justify in out

Práve tento týždeň prebehne v Bratislave Celoštátne kolo Chemickej olympiády, na ktorom sa rozhodne, kto bude Slovensko tento rok zastupovať na medzinárodnej úrovni v Rijáde 21. – 30.7.2024. Ide zároveň o významný, jubilejný ročník. Olympiáda sa u nás totiž koná nepretržite už neuveriteľných 60. rokov!

60. ročná tradícia, ktorá prináša ovocie

Myšlienka usporiadať olympiádu v chémií pre študentov stredných škôl vznikla v bývalom Československu. Vôbec prvá takáto olympiáda na svete sa uskutočnila v Prahe už v roku 1964. Z lokálneho podujatia vyrástla až na dnešné celosvetové, kde spolu súperia tímy z mnohých krajín sveta. Od roku 1993 / 1994 sa Slovensko začalo súťaže zúčastňovať samostatne, pričom každý rok sa naši žiaci vracajú zo sveta s medailami a oceneniami. Do roku 2023 sa súťaže zúčastnilo už 160 žiakov, ktorí sa vrátili domov so 106 medailami (11 zlatých, 51 strieborných a 44 bronzových) a 6 čestných uznaní.

Celoštátne kolo najlepších z najlepších

Keďže ide o jubilejný ročník, vybrala Slovenská komisia Chemickej olympiády za miesto konania pre tento rok hlavné mesto, Bratislavu. Celoštátne kolo sa skutoční od 6.3. až do 9. 3. 2024 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod záštitou jej dekana prof. RNDr. Petra Fedora, DrSc. a dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, prof. Ing. Antona Gatiala, DrSc.„Sme veľmi radi, že tento rok sa súťažiaci a účastníci môžu opäť stretnúť aj s výnimočne úspešným slovenským profesorom Dr. Michalom Juríčkom, ktorý sám je bývalý súťažiaci olympiády,“ povedal predseda olympiády doc. RNDr. Martin Putala, PhD. „Veríme, že možnosť stretnúť Slováka, ktorý dnes pôsobí na univerzite v Zürichu, je pre našich mladých ľudí inšpiratívna a povzbudí ich svoj talent vo vede ďalej rozvíjať,“ dodal.

Súťaže sa tento rok zúčastní 50 študentov z 28 škôl Slovenska pričom budú súťažiť v 2 kategóriách. Slávnostné vyhodnotenie súťaže prebehne v Primaciálnom paláci v Zrkadlovej sieni 09.03.2024 v dopoludňajších hodinách.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, vyhlasovateľ súťaže Chemická olympiáda, práve v týchto dňoch oznámilo, že na realizáciu postupových a celoslovenských kôl predmetových súťaží, športových súťaží a predmetových olympiád navýšilo financie o 1 559 971 eur čím sa celkový príspevok vyšplhá až na 3 169 942 eur. Podpora a rozvoj s talentovanou mládežou je jednou z nosných priorít rezortu školstva pričom navýšenie je len jedným z prvých krokov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Foto: RTVS
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies