Kríza medzi krajinami Sahelu a Alžírskom sa prehlbuje! +VIDEO

NETKY.SK • 7 Apríl 2025, 18:43 • 3 min
Kríza medzi krajinami Sahelu a Alžírskom sa prehlbuje! +VIDEO

slovakia

left justify in out

Diplomatické vzťahy medzi krajinami Mali, Burkina Faso a Niger s Alžírskom sa výrazne zhoršili po sérii štátnych prevratov a čoraz tesnejšej spolupráci s Ruskom. Najnovším ohniskom napätia sa stal incident, pri ktorom Alžírsko zostrelilo malijský dron – čo vyvolalo búrku protestov a stiahnutie veľvyslancov týchto troch afrických štátov z Alžírska.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Obvinenie z agresie a porušenia medzinárodného práva

Aliancia štátov Sahelu (AES), ktorú tvoria Mali, Burkina Faso a Niger, nazvala zostrelenie dronu „nezodpovedným aktom“ a porušením medzinárodného práva. V oficiálnom vyhlásení na sociálnych sieťach označila AES tento čin za „agresiu voči celej konfederácii“ a za zradu historicky bratských vzťahov medzi obyvateľmi týchto krajín a Alžírskom.

AES zároveň naznačila, že Alžírsko prispieva k destabilizácii regiónu, čo je podľa nich neprijateľné vzhľadom na zložité bezpečnostné pomery v Saheli. V reakcii na incident AES stiahla svojich veľvyslancov z Alžírska na konzultácie.

Sporný incident na hraniciach

Dron bol podľa AES zostrelený v blízkosti alžírskeho pohraničného mesta Tin Zaouatine počas noci z 31. marca na 1. apríla. Podľa AES mal stroj neutralizovať teroristickú skupinu, ktorá plánovala útoky proti členským krajinám Aliancie. Alžírčania tvrdia, že dron narušil ich vzdušný priestor o viac ako 2 kilometre a išlo o „ozbrojený prieskumný dron“. Malijské úrady však tvrdia, že sa pohyboval nad ich územím, asi 10 kilometrov od hraníc.

Malijský premiér generál Abdoulaye Maiga išiel ešte ďalej a označil incident za dôkaz toho, že „alžírsky režim sponzoruje medzinárodný terorizmus“.

Zmeny v geopolitike Sahelu

AES vznikla v roku 2023 po sérii vojenských prevratov a následnom odchode Mali, Burkiny Faso a Nigeru z regionálneho bloku ECOWAS. Tieto krajiny čelia dlhotrvajúcej hrozbe zo strany ozbrojených islamistických skupín napojených na ISIL a al-Káidu. Mnohé z týchto skupín kontrolujú územia a vykonávajú brutálne útoky na civilistov.

Alžírsko dlhé roky zohrávalo úlohu sprostredkovateľa medzi malijskou vládou a povstalcami z radov Tuaregov, ale po štátnych prevratoch v Mali v rokoch 2020 a 2021 sa vzťahy zhoršili. Mali a ostatné krajiny AES prerušili väzby s Francúzskom a namiesto toho sa priklonili k spolupráci s Ruskom – vrátane využívania ruských žoldnierov a ozbrojených dronov v pohraničných oblastiach.


Zdroj textu: aljazeera.com, france24.com, abcnews.go.com, Foto: france24.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies