BRATISLAVA - Rekonštrukcia požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka by sa podľa odhadov ministerstva kultúry mala ukončiť v roku 2017.
“Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, pri ktorej môžu vzniknúť nepredvídané okolnosti, ukončenie môže byť aj v priebehu roka 2018,“ informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Hrubý odhad nákladov na obnovu hradu, ktorý zachvátil ničivý požiar v marci 2012, vrátane strechy hradu, je podľa Bednára maximálne do 15 miliónov eur. “Táto suma by nemala byť určite prekročená, pokiaľ sa nevyskytnú vážne nepredvídané okolnosti.“
Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka ide v súčasnosti podľa plánu. Na dolnom a strednom hrade stojí lešenie potrebné pre ukončenie výskumu omietok. Hotová je krovová konštrukcia dolného a stredného hradu. Škridla je už na celej ploche stredného hradu a dolného hradu a pracuje sa už aj na hornom hrade. Trvalý krov sa buduje aj na severovýchodnej bašte. Ako strešnú krytinu tam použijú špeciálne vopred zvetraný medený plech, ktorý má vďaka tomu takmer čiernu farbu. Agentúru SITA o tom začiatkom februára informovala Judita Krajčiová, kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Betliar, pod ktoré jeden z najkrajších hradov Slovenska patrí. Múzeum očakáva, že MK SR “v dohľadnom čase vyhlási výberové konanie na projektanta obnovy hradu", čo je nevyhnutný krok pre začiatok tretej, záverečnej etapy obnovy. Rekonštrukcia Krásnej Hôrky má tri etapy a momentálne sa nachádza v druhej, nazvanej "Trvalé krovy a strechy". Aktuálna etapa obnovy hradu zameraná na jeho zastrešenie by mala trvať do konca tohto roka. V tretej etape "Ostatné konštrukcie a médiá" plánujú hrad postupne sprístupňovať verejnosti.
Na hrade Krásna Hôrka majú vzniknúť pracoviská aj priestory pre návštevníkov zodpovedajúce súčasným nárokom, napríklad informačné centrum, kaviareň či predajňa suvenírov. Novú koncepciu využitia hradu, napríklad nové obslužné priestory, expozície a služby a priestory pre návštevníkov hradu pripravili odborní pracovníci múzea ešte vlani. “Po všetkých stránkach (pamiatkových, architektonických, výtvarno-prezentačných, technických, požiarnych a bezpečnostných) budú obnovené, respektíve vytvorené nové výstavné priestory s dôrazom na súčasné trendy propagácie a prezentácie zbierok, to znamená s novou architektonicko-výtvarnou kvalitou prezentácie zbierok: interiérový dizajn, scénické nasvietenie, ozvučenie. Súčasťou expozícií musia byť depozity na príslušnej technickej a technologickej úrovni,“ uviedlo pre SITA ministerstvo kultúry. Popri výstavách by sa na hrade mohli konať aj rôzne kultúrne a vzdelávacie akcie.
Podľa informácií SNM - Múzea Betliar sa stále intenzívne pracuje aj na obnove interiéru a umeleckých diel z hradu. Upravené už je okolie hradu. Východný a severný svah hradného kopca sú úplne vyčistené od náletov, krovín a stromov. Hradné múry a horľavé konštrukcie sú tak chránené od vonkajších vplyvov a zároveň vznikol aj priestor, kde v budúcnosti môže byť vytvorený náučný chodník okolo hradu.
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Niektoré sa nepodarí nikdy nahradiť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies