Kontrola NKÚ odhalila nedostatky v procese prípravy a realizácie stratégie pre mládež

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 12:18 • 2 min
Kontrola NKÚ odhalila nedostatky v procese prípravy a realizácie stratégie pre mládež

BRATISLAVA - Kontrola zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá sa zameriavala na obdobie od roku 2020 do 2023, odhalila nedostatky v procese prípravy a realizácie stratégie pre mládež. Zistilo sa, že tento proces nebol správne nastavený a chýbala jasná definícia zodpovednosti gestora alebo koordinátora.

slovakia

left justify in out

Stratégia bola podľa národnej autority pre externú kontrolu nedostatočne nastavená. Indikátory nemali správne určené cieľové hodnoty a v strategickom dokumente chýbalo vyčíslenie finančných zdrojov pre všetky indikátory počas celého obdobia platnosti, čo ohrozuje efektívnu realizáciu opatrení a môže viesť k neefektívnemu využívaniu finančných prostriedkov. 

Kontrolóri zistili, že stratégia nevenovala dostatočnú pozornosť hlavným výzvam, ktorým čelí mládež, najmä pokiaľ ide o duševné zdravie. Analýza Inštitútu finančnej politiky z pred piatich rokov varovala, že je nevyhnutné modernizovať systém starostlivosti o duševné zdravie, posilniť jeho podporu a prevenciu. Ideálny stav by vyžadoval zvýšenie výdavkov o približne 230 miliónov eur ročne.

Slovensko výrazne zaostáva za rozvinutými krajinami v financovaní duševného zdravia, kde sa na tento účel vynakladá 6 - 7 % z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Náklady na riešenie duševných porúch dosahujú až 2,1 miliardy eur ročne, čo predstavuje 2,4 % HDP v roku 2019, a tým výrazne zaťažujú zdravotný a sociálny systém a znižujú ekonomickú výkonnosť.

Bližšie informácie nájdete na stránke Najvyššieho kontrolného úradu SR.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ZMOS, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies