Končí kampaň ku krajským voľbám a začína sa moratórium

NETKY.SK • 1 November 2017, 10:26 • 2 min
Končí kampaň ku krajským voľbám a začína sa moratórium

BRATISLAVA - Dnešnou polnocou sa skončí volebná kampaň k sobotňajším krajským voľbám.

slovakia

left justify in out

Volebnú kampaň je vo všeobecnosti zakázané viesť 48 hodín pred dňom konania volieb, teda od štvrtka 2. novembra od 00:00 a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech. Kampaň sa začala dňom zverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, čo bolo 28. júna.

Moratórium v praxi okrem iného znamená, že „plagáty vylepené počas volebnej kampane nie je potrebné odstraňovať, nesmú sa však zverejňovať nové“. Zákaz viesť volebnú kampaň sa zároveň podľa zákona o volebnej kampani vzťahuje na všetky formy volebnej kampane, vrátane kampane vedenej na internete a prostredníctvom sms správ. „Zákaz zverejňovania internetového obsahu po skončení volebnej kampane sa vzťahuje na všetky druhy informácií a služieb, za ktoré sa obvykle platí úhrada, napríklad reklamné bannery, direct mail,“ doplnila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová. Ako dodala, bežná internetová komunikácia a bezplatné príspevky na sociálnych sieťach a iných internetových fórach, za ktoré sa obvykle úhrada neplatí, nie sú podľa zákona o volebnej kampani volebnou kampaňou, a teda počas moratória nie sú zakázané.

Zákon o volebnej kampani zároveň určuje aj podmienky pre vysielanie prieskumov. Posledné sa mohli zverejniť 21. októbra. Vysielanie politickej reklamy v rozhlase a televízií je v súvislosti s voľbami do samosprávnych krajov zakázané. Na internetových vysielateľov, ktorí programovú službu vysielajú výhradne prostredníctvom internetu, a na poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, sa toto obmedzenie nevzťahuje. Pre oba typy spomínaných mediálnych služieb platí volebné moratórium, ktoré sa začína 48 hodín pred začiatkom volieb a trvá aj počas hlasovania až do jeho skončenia.

Dodržiavanie zákona v elektronických médiách sleduje Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá 14. októbra spustila špeciálny monitoring zameraný na dodržiavanie pravidiel vysielania počas volebnej kampane.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov, ich predsedov a poslancov, sa uskutočnia v sobotu 4. novembra od 07:00 do 22:00. Priebežné výsledky spracovania hlasovania bude po zatvorení volebných miestností tradične zverejňovať Štatistický úrad (ŠÚ) SR na webstránke www.volbysr.sk. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies