Kolíková: Je kľúčové, aby najvyšší súd dostal dostatok prostriedkov

NETKY.SK • 1 Júl 2021, 12:27 • 2 min
Kolíková: Je kľúčové, aby najvyšší súd dostal dostatok prostriedkov

BRATISLAVA - Podľa Kolíkovej je kľúčové, aby Najvyšší súd Slovenskej republiky dostal dostatok finančných prostriedkov na výkon agendy všeobecného súdnictva.

slovakia

left justify in out

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tak reagovala na stredajšie stanovisko NS SR, že jeho chod je pre spúšťanie Najvyššieho správneho súdu výrazne ohrozený. V novej inštitúcii budú totiž pôsobiť len deviati sudcovia najvyššieho súdu, avšak z rozpočtu tohto súdu by mali podľa aktuálnych informácií odísť financie zodpovedajúce počtu normovanému na 30 sudcov. Mária Kolíková dodala, že je na mieste, aby odišla časť prostriedkov, ktoré už najvyšší súd nebude potrebovať na agendu správneho súdnictva. 

 

imgimg

 

Prečítajte si tiežREPORTÁŽ: Nová metodika v pilotnom projekte pomohla skrátiť súdne konania o dieťa. Kľúčová je spolupráca rodičov

 

Čomu by mali tieto prostriedky zodpovedať?
Podľa ministerky by mali prostriedky najvyššieho súdu zodpovedať na jednej strane tomu, že NS SR je oslobodený o celú agendu správneho súdnictva. Na druhej strane by ale mali zodpovedať aj faktu, koľko sudcov na súde ostalo. „Môže to byť počet, ktorý je možno nadhodnotený s ohľadom na celú agendu všeobecného súdnictva, ale treba rešpektovať, že sudcovia sú zvolení fakticky na doživotie, a teda budú vykonávať výkon súdnictva na Najvyššom súde SR a prirodzene sa postupne Najvyšší súd SR dostane k optimálnemu a potrebnému počtu sudcov aj personálu, ktorý potrebuje pre svoj výkon,“ dodala Kolíková. Ako zdôraznila, kým sa k tomu počtu NS SR dostane, je dôležité, aby bolo spoločne s Ministerstvom financií SR vyhodnotené, aký je ten aktuálny stav, ktorý je potrebné, aby zo strany štátu bol finančne saturovaný.

 

img

 

Mohlo by vás zaujať: AKTUALIZÁCIA: Reakcia ministerky Kolíkovej na výzvu sudcov, aby stiahla návrh novej súdnej mapy

 

Kľúčový je počet sudcov
Ministerka tak považuje za kľúčové, aby bol rešpektovaný počet sudcov, ktorý na Najvyššom súde je, a aby všetci sudcovia mohli riadne vykonávať výkon súdnictva. „Ale áno, môže azda byť iný kľúč k počtu potrebného personálu s ohľadom na to, že tam môže byť nadhodnotený počet sudcov. Považujem preto za primerané, ak tu bude možno aj prísnejší postoj zo strany Ministerstva financií SR pri posúdení, koľko odborného personálu je potrebného pri nadhodnotenom počte sudcov na Najvyššom súde SR, ak tomu tak je,“ dodala.

Kolíková je presvedčená, že NS SR by mal dostať rozpočet na 30 sudcov. Svoju činnosť však v auguste začne len s 21 sudcami. „Ak ich aj hneď nenaplní 30, tak ten chýbajúci počet, čo je momentálne 9 sudcov, by potenciálne mohol nahradiť zvýšením počtu odborného personálu, a tak by mohol zvládnuť aj celú agendu, ktorej čelí, aj s celým počtom vecí, ktoré na Najvyšší správny súd SR prechádzajú,“ podotkla Kolíková.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies