Koalícia neguje predvolebné programy, je to z čistej vody podvod

NETKY.SK • 28 Júl 2010, 07:00 • 2 min
Koalícia neguje predvolebné programy, je to z čistej vody podvod

Koalícia neguje predvolebné programy, je to z čistej vody podvod

slovakia

left justify in out

img

Koaličné strany v programovom vyhlásení vlády negujú svoje vlastné predvolebné programy a v sociálnej a ekonomickej oblasti pokračujú v tom, čo naštartovala predchádzajúca vláda. "Je to z čistej vody podvod," komentovala informácie o zmenách v obsahu pripravovaného programového vyhlásenia vlády prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
      Dodala, že predchádzajúca vláda s účasťou SNS sa snažila robiť národnú a sociálnu politiku, zatiaľ čo bývalá opozícia v nej avizovala významné zmeny. Tie však vo vládnej pozícii napokon do programového vyhlásenia nezapracovala a to dokonca ani v rozpočtovej oblasti.
       Podľa Belousovovej verejné financie "nie sú v dobrom stave, nie sú také nikde v rámci Európy", ale vypustenie pôvodne navrhovaných nástrojov na zníženie deficitu z pripravovaného programového vyhlásenia vlády ukazuje, že bývalá opozícia svoju kritiku preháňala. "Naša vláda im nezanechala také zlé dedičstvo, ako sa snažili ľuďom nahovoriť," vyhlásila s tým, že v európskom kontexte sa Slovensku nedarí zle.
      "Pokračujú v politike predchádzajúcej vlády, čím potvrdzujú, že bola dobrá. Presnejšie, v ekonomickej a sociálnej oblasti budú pokračovať, v národnej nie, čo je, naopak, hrozné," povedala Belousovová. "Očividným príkladom je aj rokovanie papierovej premiérky s Viktorom Orbánom, kde sa zaviazala, že splní jeho želanie a zruší zákon o zamedzení dvojakého občianstva," dodala Belousovová, podľa ktorej tým v politickej a najmä zahraničnopolitickej oblasti Slovensko stráca.
      Belousovová pozitívne hodnotí rozhodnutie zakázať v programovom vyhlásení privatizáciu strategických podnikov, zároveň sa však pýta, či to nie je len snaha prekryť zámer nechať zahraničných investorov ovládnuť Cargo a bratislavské letisko. "Ja si môžem myslieť, že aj tak im išlo len o tieto dva kúsky, o letisko a Cargo," poznamenala. Dodala, že ak má investor za navýšenie základného imania spoločnosti získať manažérsku kontrolu, je to pre štát ešte nevýhodnejšie ako otvorená privatizácia.
      Finálnu verziu programového vyhlásenia vlády bude schvaľovať kabinet v stredu 28. júla o 14. hodine. "Každý poslanecký klub má ešte možnosť pristúpiť s istými návrhmi, pokiaľ budú v súlade s programovými tézami a s prijatou filozofiou programového vyhlásenia vlády," avizovala predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
      Premiérka potvrdila, že jej vláda nepristúpi k zjednoteniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Na lieky, knihy a predaj poľnohospodárskych tovarov z dvora tak ostane znížená 10-%, resp. 6-% sadzba. Rovnako sa nebude meniť pomer odvodov medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom. "Naopak, predložíme zákon o stabilizácii druhého piliera, požiadam aj o podporu príslušného ústavného zákona," avizovala s tým, že sa nebude ani zvyšovať vek odchodu do dôchodku.
      Medzi kapitoly, ktoré prešli oproti pôvodným návrhom zásadnou zmenou, zaradila aj rezort práce a sociálnych vecí. Jeho nové znenie prediskutovala s ministrom Jozefom Mihálom (SaS) ešte v nedeľu 25. júla. Zhodli sa na potrebe zásadnej reformy odvodového systému, ktorej súčasťou bude zjednotenie vymeriavacích základov všetkých druhov odvodov, ich výpočet z tzv. superhrubej mzdy, zjednotenie ich výberu s daňami a následné zváženie, ktoré oblasti môžu prejsť na dobrovoľný pripoisťovací systém. V blízkej budúcnosti sa to však nebude týkať nemocenského, ani poistenia v nezamestnanosti.
      Nová vláda podľa svojej šéfky nepripravuje privatizáciu strategických podnikov. Nevyhnuté je však riešiť situáciu v bratislavskom letisku či nákladnom železničnom prepravcovi ZSSK Cargo, kde sa počíta s možnosťou vstupu zahraničných investorov, podčiarkla Radičová.
      Do roku 2014 by malo dôjsť ku kvalitnému cestnému prepojeniu Bratislavy a Košíc, nie však nevyhnutne vo forme diaľnice. "To je nereálne," upozornila. Financovanie cestnej infraštruktúry podľa nej počíta s kombináciou eurofondov, PPP projektov aj prostriedkov z druhého dôchodkového piliera.
      Na margo úspor vo verejných financiách, ktoré sú nutné pri snahe o avizované výrazné znižovanie ich deficitu, musí podľa Radičovej najprv dôjsť k zmapovaniu stavu v jednotlivých rezortoch. "Ak získame dôveru Národnej rady SR, začneme okamžite pracovať na štátnom rozpočte, na úsporách, na ktorých sa už priebežne robí," priblížila. Svoje návrhy majú pritom ministerstvá odovzdať do konca augusta.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies