KĽDR chcela vypustiť vojenský satelit. Nosná raketa ale vybuchla + VIDEO

NETKY.SK • 28 Máj 2024, 12:16 • 3 min
KĽDR chcela vypustiť vojenský satelit. Nosná raketa ale vybuchla + VIDEO

SOUL/TOKIO - Severná Kórea odpálila v pondelok raketu, ktorá údajne niesla nový vojenský prieskumný satelit. Následne však KĽDR prostredníctvom štátnych médií oznámila, že odpal sa nepodaril.

slovakia

left justify in out

Nosná raketa totiž explodovala počas prvej fázy letu, a to v dôsledku problémov súvisiacich s motorom na kvapalné palivo. O pravdepodobnom zlyhaní rakety informovala už predtým juhokórejská armáda aj japonské médiá.
 
Juhokórejská armáda uviedla, že k odpalu zrejme došlo zo severozápadnej časti KĽDR, kde sa nachádza severokórejské centrum vesmírnych letov, a to okolo 22.44 h miestneho času (15.44 h SELČ). Pchjongjang ho uskutočnil len niekoľko hodín po tom, ako upovedomil Japonsko, že do 4. júna plánuje vypustiť satelit.
 
Juhokórejská armáda zároveň oznámila, že v mori objavila trosky rakety. Popredný predstaviteľ japonského ministerstva obrany novinárom povedal, že "raketa nedoletela do oblasti, ktorá bola avizovaná (zo strany KĽDR), a situácia nie je taká, ako ju Severná Kórea plánovala. Stále analyzujeme, či ide o satelit alebo nie".
 
Japonská verejnoprávna televízia NHK zverejnila video, na ktorom sa zdá, že raketa vybuchla v oblasti blízko hraníc Číny so Severnou Kóreou.
 
KĽDR oznámila vypustenie satelitu v čase, keď sa v Soule zišli na svojom prvom trojstrannom stretnutí lídri Južnej Kórey, Japonska a Číny.
 
KĽDR podľa japonskej pobrežnej stráže vydala v súvislosti s plánovaným vypustením rakety so satelitom bezpečnostné upozornenie pre morskú oblasť medzi Kórejským polostrovom, Čínou a oblasťou východne od filipínskeho ostrova Luzon od tohto pondelka do pondelka 3. júna.
 
Japonská vláda vyzvala obyvateľov na juhu krajiny, aby sa pred raketou preventívne ukryli. Varovanie krátko nato stiahla s tým, že sa neočakáva prelet rakety nad japonským územím. Japonské systémy však následne raketu detegovali a varovali obyvateľov prefektúry Okinava.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: NHK, TASR, Ilustračné foto: AP
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies