Kiska: Odobril zákaz hazardu pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi

NETKY.SK • 21 December 2016, 17:25 • 2 min
Kiska: Odobril zákaz hazardu pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi

BRATISLAVA - Poberatelia dávok v hmotnej núdzi si od budúceho roka hazardné hry na Slovensku nezahrajú. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal novelu zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Po novom sa vytvorí register, v ktorom budú evidovaní poberatelia dávok v hmotnej núdzi či ľudia, ktorým bolo diagnostikované patologické hráčstvo.

slovakia

left justify in out

Cieľom novely zákona je podľa rezortu financií ochrana spotrebiteľa, ktorá má byť založená najmä na prevencii a požiadavkách založených na zodpovednom hraní. "Základom navrhovaného systému prevencie bude vytvorenie registra fyzických osôb ako informačného systému verejnej správy, do ktorého sa evidujú fyzické osoby, ktoré poberajú pomoc v hmotnej núdzi," uviedlo ministerstvo.

 

Do registra sa budú evidovať aj ľudia, ktorí sami požiadali o vylúčenie alebo ktorým bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva. V registri budú tiež evidované i posudzované osoby, teda členovia domácnosti, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi. Týkať sa to má teda manžela či manželky. Zmena sa netýka osôb mladších ako 18 rokov, keďže tie majú zakázané hrať hazardné hry už podľa platného zákona. Evidované osoby budú mať zamedzený prístup k hazardným hrám počas obdobia, ktoré bude špecifikované v zákone.

Významná časť úprav v novele zákona sa týka aj oblasti výkonu dozoru.

 

"Navrhuje sa posilnenie kompetencií dozoru, pričom sa zvyšuje úloha Finančného riaditeľstva SR a navrhuje sa zapojenie colných úradov ako novej zložky orgánov dozoru," priblížilo MF SR.

 

Novela upravuje aj kvórum pri petícii za zakázanie hazardu. V Košiciach a v Bratislave bude stačiť, ak petíciu podpíše 15 percent obyvateľov nad 18 rokov. Pre obce sa zavedie aj povinnosť informovať rezort financií o začatí konania o prijatí všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o obmedzení prevádzkovania hazardných hier. Ustanovenie týkajúce sa kvóra sa použije i na petície vybavené prerokovaním v mestskom zastupiteľstve po 31. decembri 2016.

 

Novelou zákona sa upraví aj umiestnenie prevádzkovateľov hazardných hier. Herňa bude môcť byť umiestnená len v hoteloch, moteloch a penziónoch, budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. V bytových domoch bude môcť byť herňa umiestnená, len ak s tým bude súhlasiť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Automaty a "gambling" by tak mali zmiznúť napríklad z krčiem, keďže novela presúva hazardné hry do herní.

 

Zmeny nastanú aj v systéme výpočtu odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania videohier a technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi. To by malo podľa rezortu financií napomôcť k spravodlivejšiemu prerozdeleniu odvodov tak, aby každá obec, na území ktorej sa budú uvedené zariadenia prevádzkovať, dostala príslušný podiel z odvodu podľa počtu dní, počas ktorých sa tieto zariadenia v danej obci prevádzkovali.

 

Právna norma stanovuje i prísnejšie pravidlá pre online prevádzkovateľov hazardných hier. Zmeny sa majú týkať subjektov bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a do štátnej pokladnice na Slovensku neplatia dane.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies