GALANTA – Význam dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom i v celej Európe dnes vyzdvihli slovenský prezident Andrej Kiska spolu s prezidentom Maďarska Jánosom Áderom počas návštevy Gymnázia Janka Matúšku a Gymnázia Zoltána Kodálya v Galante.
Slovenská škola i škola s vyučovacím jazykom maďarským sídlia v jednej budove, čo je podľa Kisku výstižným symbolom dobrého spolužitia. „Symbolizuje to, že spoločne vytvárame jednu krajinu, jeden štát, v ktorom sa všetci chceme mať dobre. To, že dokážete spolu výborne vychádzať pod jednou strechou, symbolizuje to, že aj v Európe by sme mali takto spolunažívať. Medzi občanmi Slovenska aj Maďarska sú výborné vzťahy. Je úlohou nás politikov, aby sme podporovali tieto vzťahy, aby sme ľudí nesklamali. Aby sme sa do našej vzájomnej spolupráce snažili vždy vložiť pozitívnu energiu a príklady spolupráce, ktoré dokážeme medzi našimi krajinami vytvoriť,“ povedal Kiska žiakom i učiteľom oboch gymnázií.
Slovenský prezident zároveň zdôraznil význam vzdelania a kvalitného školstva, od ktorého závisí budúcnosť Slovenska. „To, aké máme školstvo a to, čo z vás vyrastie, ovplyvní to, ako naša krajina bude vyzerať o 20-30 rokov. Budete to práve vy, ktorí budú našu krajinu riadiť a viesť. A ja pokladám skutočne školstvo za jednu z priorít, absolútnych priorít, ktorým sa chcem aj ja ako prezident venovať a ktorým by sa mala venovať aj naša vláda,“ povedal prezident vo svojom príhovore.
Význam dobrých vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi zdôraznil aj maďarský prezident János Áder. „Majte na pamäti to, čo zaznelo počas mojich rozhovorov s pánom prezidentom Kiskom, že medzi našimi krajinami je viac toho, čo nás spája, ako rozdeľuje. Okrem dejín a kultúrnych tradícií je to aj členstvo v rôznych alianciách a v Európskej únii. V tejto súvislosti chcem spomenúť výrok Zoltána Kodálya, po ktorom je pomenované aj vaše gymnázium: Vo všedný deň sme Európania, aby sme v nedeliach nášho života mohli byť sami sebou,“ povedal gymnazistom maďarský prezident.
Krátky kultúrny program navodil na oficiálnej návšteve uvoľnenú atmosféru. Aj vďaka nej odchod prezidentov zdržali desiatky študentov, ktorí sa hromadne fotografovali s hlavami oboch štátov. Po chvíli váhania sa ku gymnazistom pridali aj pedagógovia a neskôr aj ľudia, ktorí stáli pred školou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies