Kiska: Futbal a hokej budú vyňaté zo spoločného finančného koláča

NETKY.SK • 15 December 2016, 16:59 • 2 min
Kiska: Futbal a hokej budú vyňaté zo spoločného finančného koláča

BRATISLAVA - Futbal a ľadový hokej budú vyňaté zo spoločného finančného koláča pre národné športové zväzy a budú mať zákonom samostatne garantovaný minimálny podiel. Vyplýva to z novely zákona o športe, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

slovakia

left justify in out

Novelu schválili 29. novembra 114 hlasmi poslanci Národnej rady (NR) SR. Pôvodný vládny návrh zmenu financovania neobsahoval, do právnej normy sa dostal cez pozmeňujúci návrh koaličných poslancov Dušana Tittela a Tibora Jančulu (obaja SNS). Podľa vlastných slov ho predložili s cieľom finančne pomôcť menším zväzom, ako sú futbalový a hokejový.

 

Financovanie športu plynie z troch zdrojov. Z prostriedkov ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, z výnosov z lotériových hier a z prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktoré sú účelovo určené na príspevok na národný športový projekt. Zo spoločného koláča sa v súčasnosti najmenej 80 percent prerozdeľuje medzi uznané národné športové zväzy. Tittel a Jančula presadili, aby to bolo najmenej 50 percent pre všetkých okrem hokeja a futbalu. Tie budú mať garantované, že zo spoločného koláča dostanú zvyšných 30 percent, a to minimálne 17 percent futbal a minimálne 13 percent ľadový hokej.

 

"Ponechaním týchto dvoch športov v spoločnom vzorci na výpočet príspevku vzhľadom na ich popularitu a členskú základňu sa stráca motivácia pre zostávajúce športové zväzy zvyšovať členskú základňu a pracovať s mládežou, a to z dôvodu objektívnej nemožnosti naplnenia údajov do vzorca," vysvetlil Tittel s tým, že jeho pozmeňujúci návrh zabezpečí motiváciu rozvoja športov, odstráni disproporcionalitu a zabezpečí primeranosť podmienok financovania jednotlivých športov, ako volejbal, basketbal, cyklistika či hádzaná.

 

Cieľom pôvodnej vládnej novely zákona o športe je odstrániť praktické problémy, ktoré sa objavili v praxi od januára tohto roku. V rámci zmien sa rieši status športových odborníkov ako podnikateľov a pozastavenie výkonu ich činnosti. Ďalej zrovnoprávnenie povinností športových organizácií bez ohľadu na ich právnu formu, upravuje sa absentujúci spôsob uznávania národných športových organizácií osobitného významu obdobným spôsobom, ako je nastavené uznávanie národných športových zväzov.

 

Taktiež sa dopĺňa pôsobnosť hlavného kontrolóra v športe, dopĺňa sa nový inštitút dočasného pozastavenia spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov pri odôvodnenej obave z existencie závažného nedostatku.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies