Napätie v regiónoch sa zvýšilo, pretože Kim Čong-un sa naďalej chváli svojimi vojenskými jadrovými schopnosťami a spája sa s Ruskom v súvislosti s rozsiahlou inváziou prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajinu.
Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una sa vysmievala Washingtonu a jeho ázijským spojencom za to, čo nazvala ich „snom“ o denuklearizácii Severu, a trvala na tom, že krajina sa nikdy nevzdá svojho programu jadrových zbraní.
Vyhlásenie Kim Jo-jong, jednej z najvyšších predstaviteliek zahraničnej politiky krajiny, bolo reakciou na minulotýždňové stretnutie najvyšších diplomatov USA, Južnej Kórey a Japonska, na ktorom potvrdili svoj záväzok presadzovať denuklearizáciu Pchjongjangu.
Uviedla, že ciele Severnej Kórey týkajúce sa rozšírenia jadrových zbraní sú zakotvené v jej ústave, a trvala na tom, že akékoľvek vonkajšie diskusie o denuklearizácii predstavujú „najnepriateľskejší akt“ a rovnajú sa popretiu suverenity jej krajiny.
„Ak budú USA a ich vazalské sily naďalej trvať na anachronickej 'denuklearizácii'..., len to dodá neobmedzenú oprávnenosť a ospravedlnenie postupu KĽDR usilujúcej sa o vybudovanie najsilnejšej jadrovej sily na sebaobranu,“ uviedla v komentároch, ktoré priniesli štátne médiá.
Povedala, že štatút jadrových zbraní Severnej Kórey „sa nikdy nedá zvrátiť žiadnou fyzickou silou ani ľstivou ľsťou“.
Napätie v regiónoch sa zvýšilo, keďže Kim Čong-un sa naďalej chváli svojimi vojenskými jadrovými kapacitami a spája sa s Ruskom v súvislosti s inváziou prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajinu.
Kim Čong-un tiež ignoroval výzvy Soulu a Washingtonu na obnovenie rokovaní o denuklearizácii.
Americký prezident Donald Trump uviedol, že opäť osloví Kima Čong-una, aby oživil diplomaciu, ale Sever na túto ponuku nereagoval.
Trump a Kim sa počas Trumpovho prvého funkčného obdobia stretli trikrát, ale tieto diplomatické snahy rýchlo stroskotali pre nezhody v otázke ukončenia sankcií pod vedením USA výmenou za to, že Severná Kórea podnikne kroky na ukončenie svojho jadrového a raketového programu.
Kimovou zahraničnopolitickou prioritou je teraz Rusko, ktorému dodal zbrane a vojakov, aby pomohol predĺžiť boje na Ukrajine.
Soul sa obáva, že Kim môže dostať hospodársku pomoc a pokročilé technológie na rozvoj svojho arzenálu výmenou za to, že jeho armáda bude podporovať Rusko.
Kim Jo-Čong sa vyjadrila deň po tom, ako Južná Kórea vypálila varovné výstrely, aby odrazila skupinu severokórejských vojakov, ktorí prekročili hranice.
Juhokórejský zbor náčelníkov štábov uviedol, že približne 10 severokórejských vojakov, z ktorých niektorí mali pri sebe zbrane, porušilo vojenskú demarkačnú líniu vo východnej časti hranice.
Po varovných výstreloch z juhu sa vojaci vrátili na sever.
Bezprostredne nebolo jasné, či úradujúci prezident Han Duck-soo počas utorkového telefonického rozhovoru diskutoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom o severokórejskej jadrovej hrozbe.
Trump v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že obaja lídri diskutovali o clách, obchode a platbe Soulu za to, čo nazval „veľkou“ vojenskou ochranou, ktorú Washington poskytuje Južnej Kórei.
V Soule panujú obavy, že Trump by mohol tlačiť na Soul, aby platil podstatne vyššiu časť nákladov za približne 28 000 amerických vojakov umiestnených v krajine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies