AUCKLAND - V Nemecku narodený internetový podnikateľ Kim Schmitz, ktorý si zmenil meno na Kim Dotcom, môže byť spolu s tromi ďalšími obžalovanými vydaný z Nového Zélandu do Spojených štátov. Rozhodol o tom dnes sudca Nevin Dawson v novozélandskom Aucklande, oznámili tamojšie médiá.
V USA chcú Kima Dotcoma, ktorý má okrem nemeckého aj fínske občianstvo, súdiť v súvislosti s medzičasom zablokovanou internetovou platformou Megaupload. Proti verdiktu sudcu Dawsona, podľa ktorého sú dôkazy proti obvinenému "zdrvujúce", je možné podať odvolanie v priebehu nasledujúcich 15 dní. Dawson pritom nerozhodoval o možnej vine Dotcoma, ale iba o tom, či obvinenia voči nemu sú dostatočne presvedčivé na jeho vydanie.
V prípade uznania za vinného hrozí 41-ročnému Dotcomovi, ktorému výmenná platforma Megaupload zarobila imanie, v USA 20 rokov vo väzenia za porušovanie autorských práv, podvody a pranie špinavých peňazí.
Prípad sa začal odvíjať v januári 2012, keď ozbrojení novozélandskí policajti prehľadali na základe amerického obvinenia Dotcomovo sídlo v Aucklande a dočasne ho zadržali. Razia bola neskôr označená za nezákonnú.
Dotcom je obvinený za spôsobenie škody vo výške 500 miliónov dolárov zábavnému priemyslu kvôli súborom nahratým na platformu Megaupload, ktorá mala vyše 150 miliónov registrovaných užívateľov. Jemu to malo priniesť zisk 175 miliónov dolárov.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) klasifikoval Dotcomove aktivity ako najväčší prípad porušenia autorských práv v dejinách USA.
Dotcom všetky obvinenia dôrazne odmietal a bojoval proti svojmu vydaniu do USA. Tam chcú súdiť aj bývalých manažérov Megauploadu Finna Batata, Mathiasa Ortmanna a Brama van der Kolka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies