Kežmarok ožíva študentským remeslom

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 12:25 • 2 min
Kežmarok ožíva študentským remeslom

KEŽMAROK - V meste Kežmarok sa po desiaty krát koná Festival študentského remesla. Festival sa nesie v historickom duchu prvých cechov a remeselných dielní v Uhorsku.

slovakia

left justify in out

Vo štvrtok štartuje dvojdňový festival, ktorý prinesie mestu stredoveký nádych. Zúčastnia sa študenti z celého Slovenska. Aktuálne sa prihlásilo 600 účastníkov z 37 škôl. Čakajú vás rôzne súťaže, prezentácie a tanečné a spevácke vystúpenia na nádvorí hradu.

"Pripravená je murárska, stolárska, kuchárska, vizážistická a kadernícka súťaž, o ktorú je najväčší záujem, a aj súťaž v odevnej tvorbe. Tento rok je prihlásených 47 družstiev, ktoré tvoria vždy dvaja žiaci a jeden učiteľ," uviedla Lucia Bartková, členka organizačného výboru.

Zapoja sa žiaci z Tornale, Štúrova, či Nitry, ale aj z Oravy, Liptova a z miest východného Slovenska. Návštevníci môžu vidieť výrobu železnej ruže, razenie mincí, reštaurovanie, výrobu cukroviniek, nápojov a šperkov, potlač textilu, filcovanie či tkanie kobercov.  

Riaditeľka festivalu Anna Jurgovianová pripomenula, že jedným zo symbolov podujatia je pomoc druhému. "Túto myšlienku napĺňa charitatívna zbierka a benefičný koncert, ktorým sa symbolicky festival začína. V drevenom artikulárnom kostole o 18.00 h vystúpi Martin Harich s kapelou," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: teraz.sk, Foto: TASR / Oliver Ondráš
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies