Kedy je najlepší čas na spánok? Čo prináša zdravotné benefity + VIDEO

NETKY.SK • 12 August 2024, 18:53 • 3 min
Kedy je najlepší čas na spánok? Čo prináša zdravotné benefity + VIDEO

Spánok vplýva na ľudské telo a myseľ, no zároveň zohráva dôležitú úlohu pri regenerácií. Nedostatok sa prejavuje vo forme únavy, depresie či podráždenosti. Prebúdzanie sa bez nálady a Zhoršovanie zdravotného stavu je príznakom, že ste možno prešvihli čas na najlepší spánok.

slovakia

left justify in out

Skupina vedcov už dlhší čas spája kvalitný spánok so zlatou hodinkou. Odborníci poukazujú na to, že existuje časové rozhranie, v ktorom načerpáte najviac energie.

Podľa odborníkov je najlepší čas na spánok medzi 22:00 a 23:00 hodinou. Prieskum poukázal, že zlatá hodinka sa spájala s nižším rizikom srdcových a obehových ochorení.

"Na porovnanie, ľudia, ktorí zaspali medzi 23:00 a polnocou, mali o 12 % vyššie riziko vzniku srdcových a obehových ochorení, a u jedincov, čo zaspali po polnoci a neskôr, sme zaznamenali nárast tohto rizika o 25 %," upozorňuje organizácia British Heart Foundation, ktorá cieli na kardiovaskulárne ochorenia.

Štúdia sledovala viac ako 88-tisíc dobrovoľníkov vo veku 43–74 rokov. Tí počas prieskumu nosili na zápästí senzor aktivity. "Dostatočný spánok je nevyhnutný pre naše celkové zdravie, ako aj zdravie srdca a krvného obehu. Väčšina dospelých by sa mala spať sedem až deväť hodín," povedala vedúca sestra kardiologického oddelenia Regina Giblinová z tamojšej organizácie.

Zaujímavosti: 

  • Človek je jediný cicavec, ktorý vedome odkladá spánok.
  • Randy Gardner vydržal bez spánku 16 dní a 24 minút. Tento 16-ročný študent počas experimentu nepoužil žiadne stimulanty. Mladík nespal 264 hodín, počas experimentu u neho zaznamenali halucinácie, poruchy pamäte a akési útržkovité myslenie. Randy sa neskôr priznal, že po tejto skúsenosti trpel desaťročia nespavosťou.
  • Jedinci, ktorí nespia dostatočne dlho majú pravdepodobnejšie väčšiu chuť do jedla. Hormón sýtosti sa znižuje a naopak, chuť po jedle narastá.
  • Po zlom spánku si ľudia najčastejšie doprajú sladkosti a rýchle občerstvenie.
  • Približne 12 % populácie sa snívajú iba čiernobiele sny.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: European Heart journal, Foto: freepik.com
Netky
Jeseň príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies