Kauzu tragického výbuchu v Handlovej súdy odročili, kedy sa pozostalí dočkajú spravodlivosti je otázne

NETKY.SK • 28 Február 2018, 08:53 • 2 min
Kauzu tragického výbuchu v Handlovej súdy odročili, kedy sa pozostalí dočkajú spravodlivosti je otázne

BRATISLAVA - Prípad tragického výbuchu v bani v Handlovej, kde 10. augusta 2009 zahynulo 20 ľudí, majú už na stole príslušné európske štruktúry.

slovakia

left justify in out

Obrátil sa na ne bývalý banský inšpektor a vedúci komisie na vyšetrenie príčin výbuchu Vladimír Tejbus, ktorý mal už dvakrát svedčiť na pojednávaní na Okresnom súde (OS) v Prievidzi, no vždy bolo pojednávanie odročené.

 

Tejbus dlhodobo poukazuje na to, že celá tragédia sa odohrala inak, ako tvrdí oficiálna verzia a príčinou nebola príroda a vyššia moc, ale ľudský faktor. Smrť baníkov tak nemusel spôsobiť výbuch. 

 

„Nemám najmenšie pochybnosti o účelovosti takéhoto naťahovania. Nechcem, aby bola táto kauza zabudnutá a verím, že skôr či neskôr pravda vyjde najavo a spravodlivosti bude učinené zadosť, preto som poslal jedno vyhotovenie mojej výpovede aj do príslušných štruktúr Európskej únie. Cítim stále väčšiu morálnu zodpovednosť voči obetiam a pozostalým a viem, aký nátlak sa vyvíja na mnohých, ktorí majú so mnou niečo spoločné. Vidím, čo všetko robí pre to, aby sa súdne konanie nemohlo uskutočniť,“ uviedol pre TASR Tejbus, ktorý v októbri 2017 získal Rad Ďurka Langsfelda za občiansku statočnosť.

 

O tragickom výbuchu sa malo pojednávať po prvý raz koncom novembra 2017 a po druhý raz v stredu 21. februára. „Dôvodom posledného odročenia bolo ochorenie a práceneschopnosť jedného z obžalovaných. Hlavné pojednávanie bolo odročené na neurčito,“ povedal pre TASR hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

 

Hlavný banský úrad (HBÚ) sa v minulosti nechcel vyjadrovať k informáciám, že banské nešťastie v Handlovej v roku 2009 sa mohlo odohrať inak a príčinou smrti 20 baníkov a záchranárov nemusel byť výbuch.

 

„Vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie sa k danej otázke nemôžeme vyjadriť. Predpokladaný priebeh mimoriadnej udalosti je zdokumentovaný v spisovom materiáli, ktorý má súd k dispozícii,“ píše sa v stanovisku, ktoré TASR poskytla kancelária predsedu HBÚ.

 

Vyšetrovanie najväčšieho banského nešťastia v histórii SR znovu otvorili v októbri 2016 a stále nie je ukončené. „Trestné stíhanie vo veci zločinu marenia spravodlivosti nie je skončené, stále pokračuje. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Prievidza vykonáva vo veci na základe pokynu prokurátora Okresnej prokuratúry Prievidza procesné úkony v zmysle Trestného poriadku,“ uviedol pre TASR hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.  

 

Tejbus v tejto súvislosti potvrdil, že vo štvrtok 22. februára vypovedal na prievidzskej polícii. „Na pokoji mi to nepridalo, no som rád, že táto vec nezapadla prachom,“ dodal Tejbus.

 

Prokurátor Okresnej prokuratúry Prievidza v tejto veci najskôr na základe preskúmania vyšetrovacieho spisu zrušil uznesenie vyšetrovateľa z 12. septembra 2016, ktorým odmietol vec podozrenia zo zločinu marenia spravodlivosti, pretože bolo nezákonné. 

 

V uznesení o začatí trestného stíhania, ktoré má TASR k dispozícii, sa uvádza, že "páchateľ ako zamestnanec Hlavného banského úradu (HBÚ) svojimi príkazmi pri vypracovaní správy o zistených skutočnostiach, ovplyvňoval prácu poradnej komisie".

 

Prievidzský súd sa má kauzou výbuchu opäť zaoberať po tom, čo Krajský súd (KS) v Trenčíne zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Rozhodnutie vydal ešte koncom marca 2017.

 

Prvostupňový súd sa podľa verdiktu KS v Trenčíne v danom prípade nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie, pričom skutkové zistenia súdu prvého stupňa vzbudzujú pochybnosti o svojej správnosti.

 

"Úlohou okresného súdu bude opätovne vypočuť znalcov so zameraním sa na príčiny vzniku banského nešťastia za účelom ustálenia pravej príčiny výbuchu vo vzťahu k reálnemu ovplyvneniu priebehu mimoriadnej udalosti konaním obžalovaných," vysvetlil Tarabus.

 

OS v Prievidzi uznal trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. vinných z prečinu všeobecného ohrozenia ešte začiatkom mája 2015 a odsúdil ich na niekoľkoročné tresty odňatia slobody a zákazy činnosti vedúcich pracovníkov v bani.

 

K tragickému výbuchu došlo 10. augusta 2009 v dopoludňajších hodinách v podzemí vtedajšej Východnej šachty v bani v Handlovej. V dôsledku výbuchu banských plynov tam zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov.

 

Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol. Výbuch nastal krátko po 9.30 hod.

Udalosť v handlovskej bani je považovaná za najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies