Popová hviezda Katy Perry sa chystá zapísať do dejín – v pondelok sa stane súčasťou prvej čisto ženskej posádky, ktorá poletí do vesmíru na palube vesmírnej lode spoločnosti Blue Origin. Speváčka hitov ako „Firework“ a „California Gurls“ sa pripojí k piatim ďalším výnimočným ženám, ktoré sa spoločne vydajú viac než 100 kilometrov nad zemský povrch.
Let je naplánovaný na pondelok o 8:30 miestneho času (13:30 GMT) z oblasti západného Texasu. Posádku tvoria Lauren Sanchez (snúbenica zakladateľa Blue Origin Jeffa Bezosa), televízna moderátorka Gayle King, filmová producentka Kerianne Flynn, bývalá vedkyňa NASA Aisha Bowe a aktivistka Amanda Nguyen, známa svojím bojom proti sexuálnemu násiliu.
Tento krátky, približne desaťminútový let predstavuje míľnik – ide o prvý výlet do vesmíru s výlučne ženskou posádkou od legendárneho sólo letu Valentiny Tereškovovej v roku 1963. Posádka sa na krátky čas dostane do stavu beztiaže po prekročení tzv. Karmanovej línie, ktorá označuje hranicu vesmíru. Let bude plne automatizovaný, pričom kabína sa počas letu oddelí od nosnej rakety a následne sa vráti späť na Zem pomocou padákov a spomaľujúceho raketového motora.
Katy Perry sa netají nadšením – najviac sa teší na to, ako táto skúsenosť ovplyvní jej dcéru Daisy, ktorú má s hercom Orlandom Bloomom. V rozhovore pre magazín Elle povedala: „Dúfam, že to moju dcéru inšpiruje, aby nikdy nepoznala hranice svojich snov. Teším sa, keď v jej očiach uvidím iskru a nadšenie pri pohľade na tú raketu.“
Pre spoločnosť Blue Origin ide už o jedenásty suborbitálny let s ľudskou posádkou. Cieľom je ponúknuť vesmírny zážitok bežným ľuďom, hoci cena týchto výletov zatiaľ nie je zverejnená. Firma tak konkuruje ďalším vesmírnym turistickým projektom, ako sú Virgin Galactic či SpaceX.
Blue Origin už v minulosti priviezla na obežnú dráhu viaceré známe osobnosti – napríklad herca Williama Shatnera zo seriálu „Star Trek“. Spoločnosť má do budúcnosti ambiciózne plány – okrem krátkych suborbitálnych letov plánuje aj plnohodnotné orbitálne misie. Prvú bezposádkovú orbitálnu misiu s raketou New Glenn úspešne uskutočnili v januári tohto roka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies