BRATISLAVA - Ambulancie pre kardiovaskulárne ochorenia v roku 2023 zaznamenali takmer 1,5 milióna návštev pacientov, pričom najčastejšími diagnózami boli hypertenzia, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu. Počet sledovaných pacientov medziročne stúpol, čo odráža narastajúcu potrebu preventívnej starostlivosti.
Kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku si naďalej udržujú výrazný podiel na zdravotnej starostlivosti, pričom ambulancie pre tieto ochorenia v roku 2023 zaznamenali takmer 1,5 milióna návštev pacientov.
Tento údaj predstavuje približne 14 % obyvateľov Slovenska, pričom drvivá väčšina pacientov bola staršia ako 19 rokov (93,8 %). Najčastejšími diagnózami boli hypertenzné choroby, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu, ako vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Štatistiky NCZI ukazujú, že počet pacientov pod kardiologickou starostlivosťou sa za posledných 15 rokov výrazne zvýšil.
Kým v roku 2009 bolo v kardiologických ambulanciách evidovaných menej pacientov, v roku 2023 tento počet dosiahol 738 897 osôb, čo predstavuje nárast o viac ako polovicu. Medziročne sa počet pacientov zvýšil o 2,6 %, čo reflektuje rastúci dopyt po starostlivosti v oblasti kardiovaskulárnych ochorení.
Najvyšší počet sledovaných pacientov tvorili osoby s hypertenznými chorobami (248 123 pacientov), ischemickými chorobami srdca (179 401 pacientov) a poruchami srdcového rytmu (165 151 pacientov).
Starostlivosť kardiológov si najčastejšie vyžadovali pacienti vo veku 85 a viac rokov, prevažne pre ischemické choroby srdca. Zaujímavosťou je, že v roku 2023 pribudlo do sledovania 115 878 nových pacientov, čo je najviac od roku 2009.
Väčšinu novoprijatých pacientov predstavovali osoby nad 65 rokov, ktorým boli najčastejšie diagnostikované hypertenzné choroby.
Tieto údaje poukazujú na význam preventívnej starostlivosti a včasnej diagnostiky kardiovaskulárnych ochorení, najmä v súvislosti so starnutím populácie a narastajúcim rizikom chronických ochorení.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies