Karadžič sa ujal svojej obhajoby a poprel vojnové zločiny v Bosne

NETKY.SK • 16 Október 2012, 11:26 • 2 min
Karadžič sa ujal svojej obhajoby a poprel vojnové zločiny v Bosne

Karadžič sa ujal svojej obhajoby a poprel vojnové zločiny v Bosne - Krimi Radovan Karadžič sa obhajuje sám z obvinení z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti a bude tiež sám robiť krížový výsluch svedkov. Bývalý vodca bosnianskych Srbov

slovakia

left justify in out

img

Radovan Karadžič sa obhajuje sám z obvinení z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti a bude tiež sám robiť krížový výsluch svedkov.

 Bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič sa dnes pred Medzinárodným trestným tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) ujal sám svojej obhajoby. Povedal, že namiesto obvinenia by mal byť chválený za svoje snahy o presadenie mieru.

"Namiesto toho, aby som bol obvinený, som mal byť vyznamenaný za všetky dobré veci, ktoré som urobil. Urobil som všetko, čo bolo v ľudskej moci, aby som zabránil vojne. Podarilo sa mi obmedziť utrpenie všetkých civilistov," povedal dnes Karadžič na súde v Haagu.

"Vyhlásil som množstvo jednostranných prímerí a vojenských obmedzení. A veľakrát som zastavil našu armádu, keď bola blízko víťazstvu," citovala ho agentúra Reuters.

Karadžič (67) sa obhajuje sám z obvinení z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti a bude tiež sám robiť krížový výsluch svedkov.

Karadžič je jedným z troch srbských vodcov, postavených pred súd v Haagu za vojnové zločiny spáchané počas násilného rozpadu bývalej Juhoslávie v rokoch 1991-99. Zahynulo v nich vyše 100.000 ľudí a milióny prišli o svoje domovy.

Prokurátori ICTY ho obvinili zo zodpovednosti za ostreľovanie bosnianskeho hlavného mesta, keď bolo v rokoch 1992-96 obliehané silami bosnianskych Srbov. Je tiež obvinený, že stál za masakrou 8000 bosnianskych Moslimov v Srebrenici v roku 1995.

Bývalý vojenský veliteľ bosnianskych Srbov Ratko Mladič bol postavený pred súd tento rok a bývalý juhoslovanský a srbský prezident Slobodan Miloševič zomrel v roku 2006 pred ukončením procesu s ním.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies