Kaliňák vysvetlil zahraničným médiám postoj Smeru k Ukrajine. Nie sme proruskí, ale proslovenskí, tvrdí

NETKY.SK • 8 Október 2023, 10:00 • 2 min
Kaliňák vysvetlil zahraničným médiám postoj Smeru k Ukrajine. Nie sme proruskí, ale proslovenskí, tvrdí

BRATISLAVA - "Slovensko už síce nebude dodávať Ukrajine zbrane, naďalej ju však bude podporovať humanitárnou pomocou." Povedal to niekdajší podpredseda vlády a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica, ktorý vyšiel aj na nemeckom webe welt.de.

slovakia

left justify in out

Nie proruský, ale proslovenský

Na otázku, či sa otočia Európe chrbtom, Kaliňák odpovedal, že „v tomto sme sa vyjadrili veľmi jasne: žiadny antieurópanizmus“. Zároveň poukázal na to, čo Európa tvrdila o Giorgii Meloniovej počas jej kampane a čo sa stalo potom, keď sa stala talianskou premiérkou.

Na otázku, či chce teda Smer postupovať ako Meloniová, čiže nedodržať svoje vznešené predvolebné sľuby ale konať pragmaticky, Kaliňák odpovedal, že tu nejde o pragmatickosť. Zdôraznil, že nie sú proruskí ale proslovenskí.

„Hoci už nebudeme Ukrajine dodávať zbrane, budeme ich naďalej podporovať humanitárnou pomocou,“ povedal Kaliňák.

 

Do EÚ áno, do NATO nie

V súvislosti s podporou vstupu Ukrajiny do Európskej únie a NATO Kaliňák zdôraznil, že to sú dve úplne odlišné veci.

 

„Boli by sme veľmi radi, keby Ukrajina vstúpila do EÚ. Ale nie do NATO, to je otázka bezpečnosti. Dva roky som žil na Ukrajine, je súčasťou východnej Európy. Nemá s nami nič spoločné, vždy to bola naša hranica na východ,“ povedal Kaliňák a dodal, že prijať Ukrajinu do NATO by bolo nebezpečné.

Zároveň je presvedčený, že dosiahnuť mier na Ukrajine je možné. „S Maďarskom sme mali vždy mimoriadne komplikované vzťahy. Ale teraz sú naše vzťahy najlepšie za tisíc rokov,“ skonštatoval Kaliňák.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: SITA Foto: SME / Jozef Jakubčo

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies