Kaliňák: Toky migrantov na západobalkánskej ceste sme znížili na minimum

NETKY.SK • 16 December 2016, 12:41 • 2 min
Kaliňák: Toky migrantov na západobalkánskej ceste sme znížili na minimum

BRDO – Na západobalkánskej ceste sme znížili toky migrantov na minimum. Vyhlásil to podpredseda vlády SR a minister vnútra Róbert Kaliňák na stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín EÚ a krajín západného Balkánu, ktoré sa vo štvrtok (15.12.) a v piatok (16.12.) konalo v slovinskom Brde.

slovakia

left justify in out

Ministri vnútra sa venovali témam riadenia hraníc, obchodovania so zbraňami, vnútornej bezpečnosti a implementácie integračného akčného plánu v rámci iniciatívy EÚ pre boj proti terorizmu na západnom Balkáne.

 

Minister vnútra Robert Kaliňák poďakoval krajinám Západného Balkánu za zvládnutie migračnej krízy cez tzv. západobalkánsku cestu tento rok. Pomohla k tomu nielen dohoda EÚ-Turecko, ale aj Európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorá spustila svoju prvú operáciu na jeseň tohto roku na bulharsko-tureckej hranice.

 

Slovensko na zvládnutie situácie poskytlo krajinám západného Balkánu pomoc vo forme službukonajúcich policajtov. Od začiatku roka v zahraničných misiách bolo takmer 400 slovenských policajtov. Aktuálne bude končiť misia v Bulharsku, kde sa v dvoch rotáciách vymenilo 50 slovenských policajtov v rámci Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, štyri rotácie našich policajtov v tomto roku pracovali v Macedónsku, druhá rotácia je momentálne v Srbsku.

 

„Slovensko aj takýmto spôsobom prejavilo solidaritu s krajinami, ktoré nie sú cieľovými ale tranzitnými. Pri riešení migračných tokov na západobalkánskej trase sme dosiahli výsledky, ktorými je nielen zníženie tokov na minimum, ale dokázali sme zlepšiť aj našu vzájomnú spoluprácu v oblasti azylu, migrácie a kontroly hraníc. Musíme byť však ostražití, aj keď sa situácia zlepšila, neznamená to, že je stabilná,“ zdôraznil Kaliňák.

 

Situácia je podľa neho dnes znepokojujúca v miestach, kde uviazlo množstvo migrantov a cieľom spolupráce je vytvorenie prijímacích kapacít, ktoré presahujú súčasné potreby, aby sme mali určitý manévrovací priestor. Vysporiadať sa musíme aj so sekundárnymi pohybmi a s tým súvisiacim problémom skupín, ktoré si z migrácie urobili biznis. Tento rok na balkánskej ceste už polícia zadržala a posadila do väzenia 39 pašerákov ľudí.

 

Minister vnútra R. Kaliňák dnes pokračuje vo svojom pracovnom programe v Grécku, kde ho príjme prezident Gréckej republiky Prokopis Pavlopoulos, grécky minister vnútra Ioannis Muazalas a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies