K takémuto dramatickému vývoju situácie prišlo v čase, keď sa opozičná strana pripravuje na druhý pokus o obžalobu prezidenta Yoon Suk-yeola.
Juhokórejská polícia v rámci vyšetrovania vyhlásenia vojnového stavu Yoon Suk-yeolom vykonala raziu v prezidentskej kancelárii, zatiaľ čo úradníci informovali parlament, že bývalý šéf obrany krajiny sa vo väzbe pokúsil o samovraždu.
Dramatický vývoj situácie v stredu nastal po tom, ako úrady predtým zatkli bývalého ministra obrany Kim Yong-hyuna a šéfov národnej a soulskej metropolitnej polície v súvislosti s ich údajnou účasťou na krátkodobom dekréte prezidenta Yoona, ktorý uvrhol štvrtú najväčšiu ázijskú ekonomiku do najväčšej politickej krízy za posledné desaťročia.
Generálny komisár Kórejskej nápravnej služby Shin Yong-hae počas parlamentného vypočúvania zákonodarcom povedal, že pracovníci nápravného zariadenia zastavili Kima počas jeho pokusu o samovraždu a že jeho stav je stabilizovaný.
Minister spravodlivosti Park Sung Jae počas toho istého vypočutia potvrdil Kimov pokus.
Kima zatkli v stredu na základe obvinenia zo vzbury po tom, ako naňho ústredný okresný súd v Soule vydal zatykač na žiadosť prokuratúry.
„Zvážili sme, do akej miery sú obvinenia podložené, závažnosť trestného činu a obavy, že zničí dôkazy,“ uviedol súd pri vydávaní zatykača, informovala štátom financovaná tlačová agentúra Yonhap.
Na základe obvinení zo vzbury boli zatknutí aj generálny komisár Kórejskej národnej policajnej agentúry Cho Ji-ho a šéf Metropolitnej policajnej agentúry v Soule Kim Bong-sik.
Cho a Kim, ktorí boli zadržaní bez súdneho príkazu, môžu byť zadržaní až 48 hodín, kým budú formálne zatknutí.
Najnovšie udalosti sa odohrali v čase, keď sa hlavná liberálna opozičná Demokratická strana pripravuje na druhý pokus o odvolanie Yoona v súvislosti s jeho krátkym vyhlásením stanného práva, ktoré uvrhlo štvrtú najväčšiu ázijskú ekonomiku do najväčšej politickej krízy za posledné desaťročia.
Prvý pokus opozície o obžalobu Yoona zlyhal po tom, ako všetci členovia Yoonovej strany Ľudová sila okrem troch v sobotu bojkotovali hlasovanie v 300-člennom Národnom zhromaždení, čím návrh prišiel o potrebné dvojtretinové kvórum.
Ak by bol druhý návrh na obžalobu úspešný, premiér Han Duck-soo by dočasne prevzal prezidentské právomoci.
Kórejský ústavný súd by potom rozhodol, či potvrdí Yoonovo odvolanie z funkcie alebo obnoví jeho právomoci.
Strana ľudovej moci uviedla, že si zabezpečila Yoonov súhlas s tým, že sa nebude miešať do štátnych záležitostí a riadne odstúpi výmenou za to, že nepodporí jeho impeachment, pričom opozícia túto dohodu prirovnala k „druhému štátnemu prevratu“.
Yoon, ktorému prokuratúra zakázala vycestovať do zahraničia, je tiež trestne stíhaný pre údajnú vlastizradu.
Národné zhromaždenie v utorok schválilo návrh zákona o vymenovaní nezávislého osobitného poradcu na vyšetrovanie Yoona a ďalších vysokých predstaviteľov po tom, ako Demokratická strana argumentovala, že štátnym prokurátorom nemožno dôverovať, že vykonajú riadne vyšetrovanie vzhľadom na to, že prezident v minulosti pôsobil ako najvyšší prokurátor krajiny.
Yoon spôsobil šok v celej Južnej Kórei, keď 3. decembra v nočnom televíznom prejave vyhlásil stanné právo, pričom sa odvolával na potrebu „ochrániť liberálnu Južnú Kóreu pred hrozbami, ktoré predstavujú severokórejské komunistické sily“, a „eliminovať protištátne elementy“.
Yoon sa neskôr ospravedlnil za dekrét, ktorý v priebehu niekoľkých hodín po jednomyseľnom hlasovaní Národného zhromaždenia zrušil, a prisľúbil, že sa nebude vyhýbať právnej ani politickej zodpovednosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies