Južná Kórea bude mať prvú prezidentku, dcéru bývalého diktátora

NETKY.SK • 20 December 2012, 07:28 • 2 min
Južná Kórea bude mať prvú prezidentku, dcéru bývalého diktátora

Južná Kórea bude mať prvú prezidentku, dcéru bývalého diktátora - Politika Pak Kun-hje sa ujme funkcie prezidentky vo februári 2013. Dcéra bývalého juhokórejského vojenského diktátora Pak Kun-hje dnes tesne porazila v prezidentských voľbách svojho súpera.

slovakia

left justify in out

img

Pak Kun-hje sa ujme funkcie prezidentky vo februári 2013.

Dcéra bývalého juhokórejského vojenského diktátora Pak Kun-hje dnes tesne porazila v prezidentských voľbách svojho súpera. Funkcie sa ujme vo februári ako vôbec prvá prezidentka krajiny, uviedla tlačová agentúra DPA.

Národná volebná komisia oznámila, že kandidátka konzervatívcov Pak Kun-hje (60) získala potrebný počet hlasov a porazila ľavicového súpera Mun Če-ina (59).

Po sčítaní vyše 96 percent hlasov voličov mala Pak Kun-hje 51,6 percenta, jej rival Mun Če-in dosiahol 47,9 percenta.

"Stanem sa prezidentkou pre blahobyt ľudu, ktorá dodržiava svoje sľuby, a začnem éru, v ktorej bude ľud šťastný," povedala Pak Kun-hje na zhromaždení v centre hlavného mesta Soul. Pripomenula tiež svoj ďalší prísľub z predvolebnej kampane: že dosiahne "veľkú jednotu".

Hoci víťazka pôsobí ako inteligentná a zásadová žena, chýba jej charizma jej otca. "Prvou dámou" sa stala fakticky už vo veku 22 rokov, keď jej matku v roku 1974 zabili pri nevydarenom atentáte na jej otca Pak Čong-hia. Ten bol autoritatívnym vládcom Južnej Kórey v rokoch 1962-79.

Pak Kun-hje po zavraždení svojho otca v roku 1979 šéfom ochranky na dlhé roky zmizla z verejného života.

Podľa dnešných skorších údajov juhokórejskej volebnej komisie bola volebná účasť podľa očakávaní vysoká a prekonala hranicu 70 percent.

Stredoľavý porazený súper Mun Če-in je bývalým právnikom zaoberajúcim sa dodržiavaním ľudských práv, ktorý bol za vlády jej otca väznený.

Pak Kun-hje avizovala, že ako prezidentka zaujme tvrdý postoj k jadrovým a raketovým programom Severnej Kórey. Mun Če-in, naopak, prisľúbil bezpodmienečnú pomoc KĽDR a podporu politike angažovanosti, ktorá by vylepšila vzťahy medzi oboma kórejskými štátmi.

Prezident USA Barack Obama už oznámil, že sa teší na spoluprácu s Pak Kun-hje v spojenectve, ktoré "slúži ako základný pilier mieru a bezpečnosti v ázijsko-tichomorskom regióne".

Podľa údajov juhokórejskej volebnej komisie bola volebná účasť podľa očakávaní vysoká a prekonala hranicu 70 percent.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies