Južná Afrika: Ako Pretória bojuje proti HIV a drogovej závislosti!

NETKY.SK • 4 Apríl 2025, 17:10 • 2 min
Južná Afrika: Ako Pretória bojuje proti HIV a drogovej závislosti!

slovakia

left justify in out

Na odľahlom kúsku územia na okraji hlavného mesta Južnej Afriky, medzi odpadkami a provizórnymi prístreškami, prežívajú desiatky ľudí zápasiacich so závislosťou na drogách. Miesto, ktoré väčšina obyvateľov Pretórie radšej prehliada, sa stalo útočiskom pre tých, ktorí stratili strechu nad hlavou a upadli do kolobehu užívania heroínu.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

V týchto komunitách sa denne pichajú sami alebo si navzájom podávajú injekcie s heroínovou zmesou, často s použitím tých istých ihiel. Práve tu však prichádza iskierka nádeje – tím zdravotníkov a sociálnych pracovníkov, ktorí pravidelne navštevujú tieto oblasti, aby pomáhali tým najzraniteľnejším.

Projekt, podporovaný Univerzitou v Pretórii a mestom Tshwane, ponúka výmenu použitých injekčných striekačiek za nové a sterilné. Cieľom je predchádzať šíreniu chorôb ako HIV, ktoré sú v krajine mimoriadne rozšírené – Južná Afrika má najvyšší počet ľudí žijúcich s HIV na svete.

Podľa výskumu z Univerzity v Pretórii v krajine drogy injekčne užíva približne 84-tisíc ľudí. V samotnej Pretórii je výskyt HIV medzi nimi až 38 %. Celonárodne pritom HIV postihuje viac ako 12 % populácie. Tento alarmujúci stav ešte zhoršujú škrty v zahraničnej pomoci – Spojené štáty nedávno zrušili viac ako 80 % programov Agentúry USAID, ktoré podporovali boj proti HIV a iným chorobám po celom svete.

Obrazok
Zdroj: inkl.com

Tím v Pretórii však neponúka len výmenu ihiel. Závislým poskytujú poradenstvo, testovanie, liečbu HIV a najmä – možnosť nahradiť heroín metadónom, ktorý im môže pomôcť vymaniť sa zo závislosti.

Pre Phumulaniho Mahlangu, 30-ročného muža bez domova a otca troch detí, bol heroín spočiatku únikom. „V roku 2013 som po prvýkrát skúsil nyaope s kamarátmi. Ten pocit pokoja som dovtedy nepoznal,“ hovorí. Dnes si uvedomuje, kam ho droga doviedla, a vďaka projektu má prístup k sterilným ihlám a základnej starostlivosti.

Dipolelo Lekota, jedna z mála žien v tejto komunite, tiež bojuje. Chce sa zbaviť závislosti, aby sa mohla starať o svoje dieťa. „Vďaka tomuto projektu mám prístup k liekom na HIV aj k čistým ihlám. Aspoň tak môžem zabrániť tomu, aby som niekoho nakazila,“ vysvetľuje.

Vedúci projektu, Likwa Ncube, priznáva, že odvykanie od drog je bolestivé a ťažké. No zároveň čelí kritike, že distribúcia ihiel môže pôsobiť ako podpora užívania drog. „Rovnaký argument by sme mohli použiť pri kondómoch. Keď ich rozdávame, znamená to, že podporujeme sex? Nie. Snažíme sa predchádzať škodám, nie ich podporovať,“ hovorí Ncube.

Zatiaľ čo sa svetom šíri neistota kvôli škrtom v zahraničnej pomoci, programy ako tento bojujú o prežitie – a spolu s nimi aj tisíce ľudí, ktorí si zaslúžia druhú šancu.

 


Zdroj textu: yahoo.com, euronews.com, naids.org, Foto: euronews.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies