Juhoafričania sa s Mandelom lúčia spevom a tancom

NETKY.SK • 6 December 2013, 10:32 • 2 min
Juhoafričania sa s Mandelom lúčia spevom a tancom

JOHANNESBURG - Stovky obyvateľov juhoafrického Johannesburgu po štvrtkovej správe o úmrtí bývalého prezidenta Nelsona Mandelu zamierili k jeho domu, kde ho spontánne oslavovali ako hrdinu spevom piesní o apartheide a tancom.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Na bohatom predmestí Houghton sa tak uprostred noci zhromaždilo vyše 500 ľudí, ktorí tiež mávali vlajkami a skandovali heslá "Viva Mandela!" a "Nech žije Madiba!", čo je Mandelovo tradičné klanové meno. Na ulici pred rezidenciou sa medzitým vytvorila dlhá kolóna vozidiel a do skorých ranných hodín prichádzali na miesto stále ďalší priaznivci exprezidenta, pričom niektorí boli oblečení vo farbách jeho strany Africký národný kongres, zatiaľ čo iní si v rýchlosti na sebe nechali pyžamá. V dave nechýbali ani obyvatelia predmestia Soweto, ktoré je vo svete známe vzburami proti apartheidu a kde kedysi žil aj samotný Mandela.

"Vedela som, že raz príde tento deň, ale môžem povedať, že náš milovaný Madiba viedol dobrý boj a teraz je čas na odpočinok," povedala jedna z prítomných žien. "Moje srdce je plné radosti a smútku zároveň. Zanechal veľké dedičstvo," dodala. O Mandelovom zjednocujúcom odkaze svedčí aj to, že v dave boli zastúpené rôzne rasy a vekové kategórie. Na úmrtie svetoznámeho štátnika, ktorý sa preslávil úspešným bojom proti rasovej segregácii, v krátkom čase reagovalo mnoho zahraničných predstaviteľov a iných osobností. Samotnú správu o Mandelovej smrti priniesol juhoafrický prezident Jacob Zuma, podľa ktorého krajina "stratila svojho najväčšieho syna". Mandela zomrel vo veku 95 rokov na následky pľúcnej infekcie, s ktorou predtým niekoľko mesiacov bojoval.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies