PROFIL: Vychovávať s humorom a láskou učil tisíce rodín - Bill Cosby

NETKY.SK • 11 Júl 2012, 21:43 • 2 min
PROFIL: Vychovávať s humorom a láskou učil tisíce rodín - Bill Cosby

PROFIL: Vychovávať s humorom a láskou učil tisíce rodín - Bill Cosby

slovakia

left justify in out

img

Americký herec, komik, producent a scenárista Bill Cosby vo štvrtok oslávi svoje 75. narodeniny. Muž, ktorý vydláždil Afroameričanom cestu na televízne obrazovky, učil správnej výchove prostredníctvom jeho šou tisíce rodín. Napriek niekoľkým ranám osudu stále rozdáva humor, s ktorým sa už narodil.

William Henry Cosby Jr. sa narodil v pensylvánskom mestečku Germantown v USA 12. júla 1973 Anne a Williamovi Cosbyovcom ako najstarší zo štyroch synov. Spočiatku sa rodine darilo po finančnej stránke veľmi dobre, no problémy nastali, keď jeho otec začal holdovať alkoholu. Prvú veľkú stratu v živote utrpel ako osemročný, keď jeho o dva roky mladší brat zomrel. Keď William Cosby narukoval do amerického námorníctva, práve najstarší syn nahradil ostatným súrodencom úlohu rodiča. Matke pomáhal platiť účty roznášaním potravín či leštením topánok. Napriek ťažkému obdobiu Anne Cosby kládla veľký dôraz na vzdelanie svojich detí. Často svojim chlapcom čítala veľké diela, vrátane príbehov Marka Twaina. Bill ako nadaný rečník jej úlohu čoskoro prebral a rýchlo zistil, že humor môže byť výborným pomocníkom pri hľadaní priateľov a získaní všetkého, čo si zaumieni. Tiež si veľmi rád vymýšľal. Jeden z jeho učiteľov raz poznamenal, "William by mohol byť právnikom alebo hercom, pretože vynikajúco klame".

Ako školák bol veľmi bystrý, rád rozprával príbehy a vtipy svojim spolužiakom, no domáce úlohy sa mu robiť nechcelo. Jeho učiteľka ho začal nabádať, aby svoje predvádzanie sa využil skôr v školských divadelných hrách než v triede. Doma Bill počúval množstvo rozhlasových relácií a začal napodobňovať rôznych komikov, napríklad Jerryho Lewisa. V televízii rád sledoval programy so Sidom Caesarom či Jackom Bennym. Bol však aj veľmi nadaným športovcom, stal sa kapitánom futbalového aj atletického tímu. Po tom, ako dosiahol vysoký počet bodov v IQ teste, ho preložili do školy pre nadaných študentov. Tam sa však nedokázal presadiť a začal chodiť poza školu. Keď sa vrátil na pôvodnú školu, zistil, že bude musieť opakovať ročník. Z frustrácie zo školy odišiel, vystriedal niekoľko zamestnaní až sa napokon pripojil k americkému námorníctvu. Rozhodnutie opustiť strednú školu rýchlo oľutoval, a tak začal študovať počas vojenskej služby. Tam sa mu podarilo získať ekvivalent stredoškolského diplomu, vďaka ktorému ho prijali na Temple University dokonca s atletickým štipendiom.

Popri štúdiu na univerzite si Bill privyrábal ako barman. Opäť sa prejavil jeho rečnícky talent a zákazníkom začal rozprávať rôzne vtipy. Chýry o vtipnom barmanovi sa rozšírili naokolo a o zábavného Billa mali záujem všetky okolité bary. Ako afroamerický stand-up komik sa počas svojich vystúpení snažil upriamovať pozornosť na otázky rasizmu, no po niekoľkých krátkych šou sa rozhodol inak. Ako neskôr povedal, snažil sa zasiahnuť všetkých ľudí, a preto sa venoval všeobecným a univerzálnym témam, ktoré každého rozosmejú. Zástupy jeho fanúšikov sa postupne rozširovali a čoskoro si uvedomil, že kariéra komika sa zdá byť sľubnejšou než štúdium. Z univerzity odišiel v roku 1962. Neskôr, už ako slávny komik, si uvedomil dôležitosť vzdelania a v roku 1976 získal doktorát na University of Massachusetts.

Uznanie Cosbyho talentu na seba nenechalo dlho čakať. V roku 1963 nahral svoj prvý komediálny album s názvom Bill Cosby Is a Very Funny Fellow … Right!. Od roku 1964 do roku 1969 nahral každý rok minimálne jeden album a každý rok dostal za niektorý z nich prestížnu cenu Grammy. Tú sa mu podarilo odvtedy získať ešte tri razy - dvakrát v kategórii Najlepšia nahrávka pre deti za Bill Cosby Talks to Kids About Drugs (1971) a The Electric Company (1972) a v kategórii Najlepšia komediálna nahrávka za Those of You with or Without Children, You'll Understand (1987).

V televízii to spočiatku ako Afroameričan nemal jednoduché. V 60. rokoch minulého storočia totiž ľudia v USA museli bojovať za rovnoprávnosť a rasizmus bol súčasťou každodenného života. Napriek tomu sa Bill Cosby producentom zapáčil, a v roku 1965 sa tak po prvý raz v histórii amerického televízneho vysielania dostal do hlavného vysielacieho času seriál, v ktorom jednu z hlavných úloh stvárnil Afroameričan. Tým však Cosby neskončil. Počas troch rokov vysielania seriálu I Spy získal za svoj výkon tri televízne ceny Emmy. V roku 1967 si za rolu Alexandra Scotta dokonca vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus. Po veľkom úspechu a uznaní kritikov dostal svoj vlastný program. Show Billa Cosbyho vysielali od roku 1969, no sledovanosť začala čoskoro klesať a nakrúcanie ukončili po dvoch sezónach. Cosby v nej stvárňoval učiteľa telocviku v losangeleskej strednej škole.

Na striebornom plátne sa po prvý raz objavil po boku Sidneyho Poitiera a Harryho Belafonteho v snímke V meste v sobotu večer (1974). Keďže herecká chémia medzi Cosbym a Poitierom pred kamerami fungovala veľmi dobre, objavili sa spoločne aj vo filmoch Urobme to znova (1975) a Akcia (1977). Popri účinkovaní v televíznych šou a seriáloch si tiež zahral vo filmoch ako Otec je duch (1990), Muž meteor (1993) alebo Jack (1996).

Bill Cosby sa so svojou budúcou manželkou Camillou zoznámil počas svojich stand-up vystúpení vo Washingtone. Zosobášili sa 25. januára 1964 a o rok neskôr prišla na svet najstaršia dcéra Erika Ranee, po nej Erinn Chalene v roku 1966, Ennis William v roku 1969, Ensa Camille v roku 1973 a Evin Harrah v roku 1976. Manželia prežili svoje tretie dieťa - jediného syna Ennisa v roku 1997 zavraždil muž, ktorý sa ho snažil okradnúť. "Bol to môj hrdina," povedal na adresu zosnulého potomka nešťastný otec.

Práve rodičovstvo Cosbymu ukázalo profesionálne smerovanie. Svoj prirodzený zmysel pre humor spojil so snahou vychovávať mladšie generácie k lepšiemu. Každodenný život ho naviedol k jeho najväčšiemu úspechu v kariére. V roku 1984 sa na televízne obrazovky po prvý raz dostal seriál Show Billa Cosbyho o afroamerickej rodine Huxtableovcov s piatimi deťmi. Jeho manželku Clair si zahrala Phylicia Rashad, syna Thea Malcolm-Jamal Warner, dcéru Sandru Sabrina Le Beauf, Denisu Lisa Bonet, Vanessu Tempestt Bledsoe a najmladšiu Rudy Keshia Knight Pulliam. Bežné starosti hlavy rodiny - gynekológa Cliffa so svojimi ratolesťami formovali mnoho domácností do roku 1992. Show Billa Cosbyho má na svojom konte Emmy aj Zlatý glóbus za najlepší komediálny seriál.

Jedného z najvýznamnejších komediálnych hercov druhej polovice minulého storočia v roku 1994 uviedli do Siene slávy Akadémie televíznych umení a vied. V roku 1998 získal Kennedy Center Award za celoživotné dielo. Vďaka tomu, že využíval humor ako výchovnú metódu doma aj na televíznych obrazovkách, patrí dodnes k najpopulárnejším televíznym otcom v USA.

Zdroj:SITA



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies