Japonsko: Zavádzame prísnejšie pravidlá deportácie azylantov. Je tu aj vyše 2-tisíc Ukrajincov

NETKY.SK • 10 Jún 2024, 11:03 • 2 min
Japonsko: Zavádzame prísnejšie pravidlá deportácie azylantov. Je tu aj vyše 2-tisíc Ukrajincov

TOKIO - V Japonsku v pondelok vstúpili do platnosti zákony, ktoré uľahčujú deportáciu neúspešných žiadateľov o azyl. Aktivisti varujú, že tento nový právny systém bude ohrozovať životy ľudí, informuje AFP.

slovakia

left justify in out

Japonsko ako štvrtá najväčšia ekonomika sveta je dlhodobo kritizované za nízky počet prijatých žiadostí o azyl. V minulom roku bol štatút utečenca udelený rekordným 303 osobám, väčšinou z Afganistanu.
 
Na základe vlaňajších zmien v imigračnom zákone môže teraz vláda deportovať žiadateľov o azyl, ktorých žiadosť bola zamietnutá trikrát. Predtým mohli žiadatelia o štatút utečenca zostať v krajine, ak sa odvolali proti rozhodnutiu, bez ohľadu na počet pokusov o žiadosť o azyl.

Revidovaný zákon má "urýchliť deportáciu osôb bez povolenia na pobyt a pomôcť znížiť počet dlhodobých zadržaní", uviedol v máji japonský minister spravodlivosti Rjúdži Koizumi.
 
"Tí, ktorí potrebujú ochranu, budú chránení, zatiaľ čo tí, ktorí porušujú pravidlá, budú prísne potrestaní," dodal.
 
Kritici vyjadrili obavy týkajúce sa transparentnosti japonského procesu preverovania žiadateľov o azyl a varovali, že nové opatrenia by mohli zvýšiť riziko, že tieto osoby budú po repatriácii vystavené prenasledovaniu.
 
"Sme veľmi znepokojení, že presadzovanie tohto zákona umožní deportáciu utečencov, ktorí utiekli do Japonska, a ohrozí ich životy a bezpečnosť," uviedlo Japonské združenie pre utečencov na sociálnej sieti X.
 
Skupina vyzvala, aby sa namiesto toho zaviedol "spravodlivý" systém, ktorý by "chránil žiadateľov o azyl v Japonsku v súlade s medzinárodnými normami".
 
Podľa príslušných úradov v máji žilo v Japonsku viac ako 2 000 Ukrajincov na základe osobitného rámca, ktorý ich uznáva za "evakuovaných".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Ilustračné foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies