Japonská ekonomika v 3. štvrťroku 2010 expandovala o 4,5 %

NETKY.SK • 9 December 2010, 12:05 • 2 min
Japonská ekonomika v 3. štvrťroku 2010 expandovala o 4,5 %

Japonská ekonomika v 3. štvrťroku 2010 expandovala o 4,5 %

slovakia

left justify in out

Japonská ekonomika v 3. štvrťroku 2010 expandovala viac, ako naznačoval predbežný odhad vďaka silnej spotrebe domácností a tiež oživeniu firemných kapitálových výdavkov.
      Zo spresnených štatistík vyplýva, že hrubý domáci produkt (HDP) Japonska sa za tri mesiace do konca septembra zvýšil medziročne o 4,5 %, a nie o 3,9 %, ako to naznačovali predbežné výsledky.
      Štatistický úrad zverejnil aj revidované údaje za 2. štvrťrok, ktoré ukázali, že výkon japonskej ekonomiky v období apríl-jún 2010 stúpol medziročne o 1,1 % a nie o 0,9 %.
      Analytici však očakávajú, že v tomto, záverečnom kvartáli roka sa rast hospodárstva spomalí, pretože export klesá a silná japonská mena znižuje príjmy firiem zo zahraničia.
      Napriek tomu vláda očakáva, že vďaka lepším, ako odhadovaným výsledkom v predchádzajúcich kvartáloch si Japonsko tento rok udrží pozíciu druhej najväčšej svetovej ekonomiky, z ktorej ho vytláča Čína. HDP Japonska totiž za prvých 10 mesiacov roka dosiahol 3,96 bilióna USD (3 bilióny eur), zatiaľ čo hodnota HDP Číny za rovnaké obdobie sa vyšplhala na 3,95 bilióna USD.

Zdroj: TASR/AP, DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies