Izraelskí lekári štrajkovali proti súdnej reforme, ohrozuje podľa nich zdravotníctvo

NETKY.SK • 19 Júl 2023, 16:45 • 2 min
Izraelskí lekári štrajkovali proti súdnej reforme, ohrozuje podľa nich zdravotníctvo

TEL AVIV - Lekári v Izraeli v stredu dve hodiny štrajkovali na protest pri plánovanej vládnej reforme súdnictva. Môže podľa nich ohroziť zdravotnícky systém.

slovakia

left justify in out

Lekári sa zhromaždili pred nemocnicou Ichilov v Tel Avive. Od 8.30 h do 10.30 h miestneho času poskytovali len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Tvrdia, že plánovaná reforma premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a jeho spojencom umožní väčšiu kontrolu nad zdravotníckym systémom krajiny. Lekárske odbory upozornili, že prijmú ďalšie opatrenia v prípade, ak Netanjahuova pravicová vláda s reformou pokročí. Tá by mohla byť schválená už na budúci týždeň, pripomína AP.

 

Šéf odborovej organizácie v liste premiérovi uviedol, že návrh reformy okliešti možnosti pre súdy, aby zakročili v prípade nevhodných nominácií v zdravotníctve, ale aj pri rozhodnutiach týkajúcich sa epidémií alebo zatvárania nemocníc. "Ako niekto, kto kedysi pôsobil ako minister zdravotníctva, si bez pochyby uvedomujete rozsah profesionálnych právomocí politikov v rámci zdravotného systému," napísal Netanjahuovi.

 

Rozsiahle celoštátne protesty vypukli v Izraeli v januári. Odporcovia reforiem tvrdia, že krajinu posunú k autoritárskej vláde. Stredajší štrajk lekárov bol prvou protestnou akciou organizovanou odbormi, odkedy Netanjahu minulý mesiac oznámil, že bude pokračovať v presadzovaní reformy, pripomína AP. Netanjahu je izraelským premiérom od decembra 2022. V tejto funkcii pôsobil aj v rokoch 1996 – 1999 a 2009 – 2021. Od marca 2009 do marca 2013 a od novembra 2017 do decembra 2019 mal na starosti aj vedenie rezortu zdravotníctva.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies