Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla významné sídlo Hizballáhu hlboko v Libanone + VIDEÁ

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 15:15 • 2 min
Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla významné sídlo Hizballáhu hlboko v Libanone + VIDEÁ

Traja členovia teroristickej skupiny boli zabití pri útoku v okrese Hermel. Izrael tvrdí, že útok je reakciou na pondelkové zostrelenie bezpilotného lietadla v južnom Libanone. Podozrivý dron zachytili neďaleko Haify.

slovakia

left justify in out

Stíhačky v noci z pondelka na utorok zasiahli to, čo izraelská armáda (IDF) označila za významné sídlo Hizballáhu hlboko v Libanone po tom, ako teroristická skupina zostrelila izraelský dron.
 
Izraelské obranné sily uviedli, že nálety boli zamerané na objekt v regióne Baalbek patriaci jednotke 4400 Hizballáhu, ako aj na objekty v južnom Libanone. Podľa Izraela má jednotka 4400 za úlohu "budovať logistické sily" vrátane dodávok zbraní do Libanonu a v rámci krajiny. Hizballáh podporuje Irán, ktorý mu dodáva väčšinu zbraní.
 
Libanonské médiá informovali, že údery sa uskutočnili v okrese Hermel neďaleko Baalbeku na severovýchode Libanonu a zdroje z teroristickej skupiny pre agentúru AFP uviedli, že zahynuli traja členovia Hizballáhu.
 
"Traja členovia Hizballáhu boli zabití pri deviatich izraelských raketových úderoch, ktorých cieľom bol konvoj cisterien a budova" v dedine v okrese Hermel na hranici so Sýriou, uviedol zdroj Hizballáhu pre agentúru AFP a dodal, že traja ľudia boli tiež zranení.
 

Na svojom kanáli Telegram teroristická skupina uviedla, že traja členovia boli zabití "na ceste do Jeruzalema", čo je jej termín pre operatívcov zabitých pri izraelských úderoch.
 
Boli menovaní ako Bilal a-Din z juholibanonskej dediny Majdel Selm, Abbas Nasser z mesta Tayr Felsay v okrese Tyre a Hadi Musaa zo Shebaa.
 
Útok bol potenciálne najhlbším zásahom IDF v Libanone počas prebiehajúcej vojny, keďže Hermel je vzdialený približne 130 kilometrov od izraelských hraníc.
 
Došlo k nemu uprostred narastajúceho nepriateľstva medzi Izraelom a teroristickou skupinou, keďže sa zdá, že obe strany sa blížia k totálnej vojne.
 
V utorok ráno bolo tiež vypálených 50 rakiet na Golanské výšiny, vojenská protivzdušná obrana zostrelila "podozrivý vzdušný cieľ" identifikovaný pri pobreží Haify v severnom Izraeli.

Hizballáh v utorok ráno vyhlásil, že vypálil protilietadlové rakety na izraelskú stíhačku, ktorá sa zúčastnila na polnočnom útoku, a "prinútil ju ustúpiť".
 
IDF neoznámili, že by sa ich lietadlá dostali pod paľbu počas útoku.
 
Okrem útoku v Baalbeku IDF uviedli, že v juholibanonskom Aitaroune bolo zasiahnutých niekoľko ďalších cieľov Hizballáhu vrátane vojenského komplexu a dvoch budov.
 
IDF uviedli, že údery boli reakciou na to, že Hizballáh v pondelok nad južným Libanonom zostrelil vojenské bezpilotné lietadlo. Hizballáh vo vyhlásení povedal, že zachytil Hermes 900, veľké pozorovacie a útočné bezpilotné lietadlo, ktoré izraelská armáda používa v Libanone, na Západnom brehu Jordánu, v pásme Gazy a na iných frontoch.

Podľa IDF dron bol zasiahnutý raketou zem-vzduch a incident sa vyšetruje.
 
Išlo o piate bezpilotné lietadlo IDF, ktoré Hizballáh zostrelil nad južným Libanonom počas vojny. Celkovo teroristická skupina v posledných mesiacoch zostrelila dva drony Hermes 450 a tri modely Hermes 900.
 
Na záberoch, ktoré zverejnili libanonské médiá, bolo vidieť, ako sa dron zrútil nad juholibanonským Rihanom.
 
V priebehu pondelka Hizballáh vypustil na severný Izrael niekoľko dronov s výbušninami, z ktorých niektoré spôsobili škody a vyvolali požiare, keďže armáda uviedla, že sa jej ich nepodarilo zachytiť.
 
K zodpovednosti za dron vypustený v utorok na Haifu sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina.
 
Izrael uviedol, že počas incidentu sa "podľa protokolu" nespustili sirény a nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam.
 
Pozorovatelia zachytili zábery objektu, ktorý v rannom slnečnom svetle explodoval na oblohe pri meste v Stredomorskom zálive.

Neskôr v utorok ráno sa v Haife rozozvučali sirény po tom, ako bola na cieľ, ktorý bol neskôr označený za "falošnú identifikáciu", vypustená záchytná raketa. Armáda uviedla, že sirény sa rozozvučali pre obavy z padajúcich črepín, a dodala, že incident sa ďalej vyšetruje.

V rovnakom čase bola z Libanonu spustená paľba približne 50 rakiet na centrálne Golanské výšiny, informovala IDF. Protivzdušná obrana niekoľko rakiet zostrelila, zatiaľ čo ostatné dopadli na otvorené priestranstvá, dodala armáda.

Pri útoku, ku ktorému sa prihlásil Hizballáh, nedošlo k žiadnym zraneniam.

Teroristická skupina vo vyhlásení informovala, že v reakcii na nočný útok na severovýchode Libanonu odpálila desiatky rakiet na armádnu základňu na Golanských výšinách.

Od nasledujúceho dňa po útoku Hamasu 7. októbra sily pod vedením Hizballáhu takmer denne útočia na izraelské obce a vojenské stanovištia pozdĺž hranice, pričom skupina tvrdí, že tak robí na podporu Gazy uprostred tamojšej vojny.

 
Doteraz si potýčky na hraniciach vyžiadali 10 mŕtvych civilistov na izraelskej strane, ako aj 15 mŕtvych vojakov a záložníkov IDF. Došlo aj k niekoľkým útokom zo Sýrie, pričom nedošlo k žiadnym zraneniam.
 
Hizballáh vymenoval 337 členov, ktorých Izrael zabil počas prebiehajúcich potýčok, väčšinou v Libanone, ale niektorých aj v Sýrii. V Libanone bolo zabitých ďalších 62 príslušníkov iných teroristických skupín, libanonský vojak a desiatky civilistov.
 
Stíhačky zostrelili dron vypustený z Iraku.
 
Aj v noci izraelské stíhačky zostrelili podozrivý dron smerujúci do Izraela z "východného smeru", uviedla armáda.
 
IDF v minulosti označili útoky vypálené z Iraku ako "z východu".
 
"Podozrivý vzdušný cieľ" bol počas celého incidentu sledovaný a nevstúpil do izraelského vzdušného priestoru, uviedla IDF.
 
Pri incidente nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam.
 
Vyhlásenie IDF prišlo krátko po tom, ako Iránom podporovaný Islamský odpor v Iraku vyhlásil, že vypustil bezpilotné lietadlá na "životne dôležitý cieľ" v najjužnejšom izraelskom meste Ejlat. Uviedol, že útok bol na podporu Palestínčanov v Gaze.
 
Islamský odpor v Iraku - voľná formácia ozbrojených skupín napojených na Ľudové mobilizačné sily, ktoré sú samy o sebe koalíciou bývalých polovojenských jednotiek začlenených do irackých regulárnych ozbrojených síl - sa prihlásil k desiatkam útokov dronmi na Izrael počas vojny Izraela a Hamasu v Gaze, pričom IDF oznámila, že mnohé z nich zostrelili. Mnohé z tvrdení milícií boli prehnané, ale v jednom prípade sa jej podarilo zasiahnuť základňu izraelského námorníctva v Ejlatu, pričom spôsobila škody.
 
Spolu s Islamským odporom v Iraku tvrdili skupiny podporované Iránom v Jemene a Sýrii, že počas prebiehajúcej vojny, ktorú vyvolal ničivý teroristický útok Hamasu zo 7. októbra, vyslali na Izrael desiatky bezpilotných lietadiel, zatiaľ čo libanonský Hizballáh takmer denne útočil na obce a pozície IDF v severnom Izraeli. Aj samotný Irán uskutočnil v apríli bezprecedentný útok na Izrael stovkami dronov a rakiet.     twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: The Times of Israel, Foto: Izraelskí vojaci / edition.cnn.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies