Irán potvrdil, že v sobotu sa uskutočnia rokovania so Spojenými štátmi o jeho jadrovom programe, čím potvrdil predchádzajúce vyjadrenia prezidenta Donalda Trumpa. Iránsky minister zahraničných vecí Abbas Araghchi v pondelok na sociálnych sieťach uviedol, že pôjde o "nepriame" rokovania.
Iránske štátne médiá neskôr informovali, že Araghchi sa stretne s americkým vyslancom pre Blízky východ, Stevom Witkoffom, pričom sprostredkovateľom bude Omán.
Trump však predtým oznámil začiatok "priamych" rokovaní, pričom naďalej používal vyhrážajúcu sa rétoriku, ktorá naznačovala, že USA by mohli zaútočiť na Irán. Teherán predtým odmietol výzvy Washingtonu na priame rokovania. "Máme priame rozhovory s Iránom, začali sa. V sobotu budeme mať veľmi veľké stretnutie a uvidíme, čo sa stane," povedal Trump novinárom v Bielom dome spolu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Trump tiež varoval, že Irán bude vo "veľkom nebezpečenstve", ak diplomatické snahy o zastavenie jeho jadrových ambícií zlyhajú, pričom dodal, že Teherán "nemôže mať jadrové zbrane". Neskôr v marci Trump povedal pre NBC News: "Ak sa nedohodnú, bude nasledovať bombardovanie."
Tvrdenie Trumpa o začatí priamych rokovaní by podľa analytika Al Jazeery Marwana Bisharu nemuselo byť po vôli Netanjahuovi, ktorý už dlho chce, aby Izrael jednoducho bombardoval Irán. "Trump chce dohodu už dlhšie," povedal Bishara, "ale Netanjahu určite vidí príležitosť, keď si myslí, že Iránova obrana bola oslabená izraelskými náletmi minulý rok, a vidí v tom šancu, ako s podporou USA Irán 'dokončiť'."
Iránske médiá tiež informovali, že minister zahraničných vecí Ománu Badr Albusaidi bude sprostredkovateľom týchto rokovaní, pričom Omán zohrával kľúčovú úlohu aj pri podpise jadrovej dohody v roku 2015. Trump sa z tejto dohody stiahol v roku 2018.
Čína, ktorá tento týždeň hostila rozhovory medzi Iránom a Ruskom, vyzvala USA, aby preukázali "úprimnosť" a "vzájomný rešpekt" v týchto rokovaniach. Irán opakovane tvrdí, že jeho jadrové aktivity sú výlučne civilného charakteru, zatiaľ čo Izrael, najbližší spojenec USA v regióne, je všeobecne považovaný za vlastníka nevyhláseného jadrového arzenálu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies