Hurikán Isaac prešiel nad pevninu v štáte Lousiana

NETKY.SK • 29 August 2012, 08:02 • 2 min
Hurikán Isaac prešiel nad pevninu v štáte Lousiana

Hurikán Isaac prešiel nad pevninu v štáte Lousiana - Svet Hurikán Isaac v utorok večer prešiel nad pevninu na juhovýchode amerického štátu Louisiana. Sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, oznámilo Národné hurikánové centrum (NHC) v M

slovakia

left justify in out

imgHurikán Isaac v utorok večer prešiel nad pevninu na juhovýchode amerického štátu Louisiana. Sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, oznámilo Národné hurikánové centrum (NHC) v Miami.
      Centrum hurikánu sa podľa posledného oznámenia NHC nachádzalo 15 kilometrov juhozápadne od ústia rieky Mississippi a 140 kilometrov južne od New Orleans, ktoré by Isaac mohol zasiahnuť presne sedem rokov po ničivom hurikáne Katrina.
      Isaac sa presúval severozápadne rýchlosťou asi 12 kilometrov za hodinu. Široký bol asi 595 kilometrov a vietor so silou hurikánu panoval do vzdialenosti 97 kilometrov od jeho "oka". Centrum zároveň upozornilo na silný vietor a nebezpečné zosilnenie vlnobitia na celom severnom pobreží Mexického zálivu.
      Už pred príchodom hurikánu Isaac, ktorý zosilnel počas cesty nad teplejšími vodami Mexického zálivu, hlásili z niektorých oblasti zvýšené vlny, prudké zrážky a nárazový vietor. Stav ohrozenia vyhlásili v celkovo štyroch štátoch USA: okrem Louisiany v Mississippi, Alabame a na severozápade Floridy.
      Isaac je prvou veľkou skúškou pre protipovodňovú ochranu New Orleans, posilnenú za miliardy dolárov po hurikáne Katrina, ktorý zdevastoval južné pobrežie USA 29. augusta 2005 a vyžiadal si viac ako 1800 obetí na životoch. Silu Katriny však terajší hurikán ani zďaleka nedosahuje.
      V rámci príprav ženisti po prvý raz uzavreli novú obrovskú bariéru východne od New Orleans. Vzhľadom na hurikán Isaac sa okrem toho takmer úplne zastavila produkcia ropy v časti Mexického zálivu pod správou USA, prevádzku obmedzili tiež prístavy a pobrežné rafinérie.

Zdroj: TASR/Reuters, AP, DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies