Humanoidný robot Kirobo by chcel od Santu hračkársku raketu

NETKY.SK • 20 December 2013, 11:18 • 2 min
Humanoidný robot Kirobo by chcel od Santu hračkársku raketu

TOKIO - Prvý humanoidný robot vo vesmíre, nazývaný Kirobo, uskutočnil prvý krátky výstup do voľného priestoru. Zavtipkoval pri tom, že s bezváhovým stavom na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nemá problém.

slovakia

left justify in out

Kirobo sa na záberoch z výstupu, ktoré dnes uverejnili japonskí vedci, rozprával s japonským astronautom Kóičim Wakatom. Týmto experimentom sa testovali samostatné konverzačné funkcie robota. Wakata humanoidnému robotovi povedal, že ho stretnutie teší a pýtal sa ho, aké má pocity v prostredí bezváhového stavu. Kirobo žartovne odvetil, že si už na to zvykol a nemá vôbec žiadny problém.

Kirobo je naprogramovaný, aby vytváral otázky a zo svojho slovníka vyberal slová na tvorbu odpovedí, namiesto vopred naprogramovaných reakcií na konkrétne otázky. Tomotaka Takahaši, ktorý robota vyvinul, vysvetlil, že vďaka Kirobovým samostatným konverzačným funkciám nikto nevie, ako dokáže odpovedať na Wakatove otázky.

Pokusy s Kirobom budú pokračovať až do jeho návratu na Zem, ktorý je naplánovaný koncom roka 2014. Medzičasom už robot povedal, že na tieto Vianoce požiada Santu o hračkársku raketu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies