Hotely a reštaurácie sa stavajú na nohy. Cestovky cítia dopad vojny

NETKY.SK • 6 Jún 2022, 10:11 • 2 min
Hotely a reštaurácie sa stavajú na nohy. Cestovky cítia dopad vojny

BRATISLAVA - Hoci slovenské gastro bolo jedným zo segmentov, ktoré utŕžilo počas pandémie výraznú ranu, podľa počtu zrealizovaných platieb mu svitá na lepšie časy.

slovakia

left justify in out

Slováci sa vracajú do reštaurácií a dobiehajú tak čas, ktorý nemohli tráviť s rodinou či priateľmi. Reštaurácie vo veľkom využívajú aj na rodinné oslavy a väčšie stretnutia. Vyplýva to z dát spoločnosti Global Payments, najväčšieho poskytovateľa platobných terminálov na Slovensku za ostatné tri mesiace.

 

img

 

Reštaurácie, ktoré nevedeli fungovať v režime donášky jedla, utrpeli počas pandémie katastrofálne poklesy obratu. V roku 2021 došlo oproti predpandemickému roku 2019 k poklesu tržieb o 26 %, no aktuálny rok 2022 zatiaľ priniesol neuveriteľný 2,7-násobný nárast.

 

„Aktuálne sme takmer na dvojnásobku tržieb oproti predpandemickému roku 2019, čo znamená, že Slováci sa vo veľkom vracajú do obľúbených reštaurácií,” povedal obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč. „Samozrejme, tento prekvapivý výsledok slovenského gastro segmentu je spôsobený aj nárastom podielu platieb platobnou kartou, na ktoré sme si v gastro segmente privykli. Naše platobné terminály napríklad umožňujú aj platbu sprepitného, takže hotovosť už zákazník v mnohých reštauráciách vôbec nepotrebuje.”

 

Ako je na tom cestovný ruch?

 

Tržby hotelov za uplynulé tri mesiace sú takisto veľkým prekvapením. „Oproti predpandemickému roku 2019 došlo v roku 2021 k extrémnemu poklesu tržieb hotelov o vyše 70 %. V tomto roku vzrástol objem transakcií na 1,6-násobok predpandemického roku 2019 a v porovnaní s minulým rokom je to dokonca 5,5-násobný nárast,” vyjadril sa Brinkáč. „Samozrejme vplyv má aj ubytovávanie utečencov z Ukrajiny, medzi ktorými je mnoho takých, ktorí si môžu dovoliť dlhodobé pobyty v hoteloch. Pre slovenských hotelierov sú to však veľmi dobré správy.”

 

img

 

Čo sa týka cestovných kancelárií, čísla nie sú až také povzbudzujúce a na lepšie časy si budú musieť ešte počkať.

 

„Tržby cestovných kancelárií boli v roku 2021 postihnuté jedným z najväčších výpadkov tržieb, ktoré poklesli oproti predpandemického roku 2019 o 94 %. Aj keď sa situácia v tomto roku zlepšila a oproti minulému roku máme vyše 9-násobný nárast, aktuálne tržby sú na úrovni 60 % predpandemického roku 2019,” povedal Brinkáč. „Ukazuje sa, že obavy z vojnového konfliktu spomalili rast drahších dovoleniek a Slováci vyčkávajú, ako sa bude situácia vyvíjať. Keďže sa však z kľúčových letných turistických regiónov Európy šíria správy o výrazných predajoch dovoleniek, je možné, že mnohým Slovákom zostane len možnosť individuálnych pobytov v Chorvátsku či dovolenka na Slovensku a last minute ponúk sa nedočkajú.”

 

Prečítajte si tiež: Analytici tvrdia, že slovenská špajza nie je prázdna. Treba len dobre hospodáriť. Čo navrhujú?

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies