Hospodárske sankcie voči Iránu sú účinné
Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že hospodárske sankcie voči Iránu s cieľom zastaviť jadrový program islamskej republiky majú "ohromný účinok".
Obama povedal, že chce s ostatnými veľkými krajinami, ako Rusko a Čína, naďalej rokovať o ďalších účinných krokoch, ktoré by zabezpečili, že Irán nezíska jadrovú zbraň.
Americký prezident na tlačovej konferencii po rokovaní na summite ázijsko-pacifickej skupiny - APEC - povedal, že Rusko a Čína dobre chápu hrozbu, ktorú by predstavoval Irán, vlastniaci jadrové zbrane.
Obama jednoznačne nepovedal, či uvažuje nad vojenským zásahom voči Iránu. Dodal však, že zatiaľ nezavrhol žiadne z možných riešené. "Irán s jadrovou zbraňou by predstavoval hrozbu nielen pre svoj región, ale i pre Spojené štáty," uviedol americký prezident.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) minulý týždeň zverejnila správu, ktorá naznačila, že iránsky jadrový program by mohol mať vojenský aspekt. Teherán správu považuje len za najnovší pokus Spojených štátov, ktoré majú v tejto agentúre OSN podstatný vplyv, ako očierniť Irán. Rusko a Čína sa v reakcii na správu MAAE zhodli na tom, že Irán by nemal byť vystavený novým sankciám za svoj jadrový program. Veľká Británia zas vyhlásila, že spoločne s partnermi diskutuje o spôsoboch zvýšenia medzinárodného tlaku na Teherán.
Sobotné stretnutie Obamu s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom a čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom o novom tlaku na Irán zatiaľ nepriniesli obrat v stanovisku Moskvy a Pekingu, ktoré sú proti sprísneniu sankcií voči islamskej republike.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies