Testy v jadrovej elektrárni v Mochovciach dopadli na výbornú

NETKY.SK • 16 Apríl 2019, 12:15 • 2 min
Testy v jadrovej elektrárni v Mochovciach dopadli na výbornú

BRATISLAVA - V jadrovej elektrárni Mochovce prebehla horúca hydroskúška tretieho bloku, ktorá dopadla nad očakávanie.

slovakia

left justify in out

Výsledky testov boli nielen uspokojivé, v niektorých parametroch dokonca dvojnásobne prekročili plánované parametre, informoval v utorok minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). "Predbežné výsledky hovoria o tom, že horúca hydroskúška dopadla nad očakávania," povedal minister. Finálnu správu dostane ministerstvo do konca apríla.

 

img

 

Podľa ministra je tlak verejnosti v tejto otázke veľmi silný, kontroly preto musia byť veľmi dôkladné. "Nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo, a pokiaľ by sa našli niektoré nedostatky, jadrová elektráreň nebude spustená," dodal Žiga.

 

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce je v súčasnosti dostavaný na 98 % a ministerstvo hospodárstva očakáva, že začiatkom leta bude pripravený na zavážanie paliva. Slovenské elektrárne (SE) v pondelok (15. 4.) informovali, že začali poslednú fázu testovania pred uvedením tretieho bloku v elektrárni Mochovce do prevádzky. Oproti harmonogramu trvala horúca hydroskúška o mesiac a pol dlhšie, najmä z dôvodu neplánovanej falošnej aktivácie hasiaceho systému. Oneskorenie bude mať vplyv aj na zvýšenie celkového rozpočtu dostavby oboch blokov, a to v predpokladanom objeme 270 miliónov eur. SE zároveň posunuli predpokladané spustenie bloku do prevádzky o osem mesiacov.

 

img

 

Minister povedal, že štát, ktorý má v SE tretinový podiel, nebude zvýšenie nákladov financovať a požiada majoritného akcionára o personálne zmeny vo vedení elektrární. "Nie je normálne, aby sme na začiatku roka dostali nejaké termíny a po troch mesiacoch boli termíny zmenené," dodal Žiga.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies