Holandsko: V záhrade si postavil hrad. Hrnú sa sem turisti z celého sveta

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 09:20 • 2 min
Holandsko: V záhrade si postavil hrad. Hrnú sa sem turisti z celého sveta

Holanďan Gerry Halman (76) si postavil vo svojej záhrade 5-poschodový zámok. V interiéroch sú rytieri v brnení či stará knižnica a na streche tróni drak. Halman pomenoval svoje stavebné dielo Olt Stoutenburght. Zariadenie a historické predmety sem naznášal z celého sveta, informuje AFP.

slovakia

left justify in out

Halman na hrade vystupuje ako pán Gregorius. Svoju stavebnú pýchu budoval 34 rokov a inšpiroval starovekou Čínou, Rímom a Egyptom. Z veží hradu je fantastický výhľad na rovinatú krajinu okolo malej dedinky Blesdijke na severe Holandska.
 
"Jedného rána v roku 1990 som povedal svojej žene: 'Som pripravený. Mám kompletnú predstavu. Viem, ako bude celá budova vyzerať, odhora až nadol'," vyznal sa Halman, senior s mohutnými fúzmi a klobúkom na hlave.

Stavba hradu sa odvtedy stala jeho veľkou vášňou. Cestuje po celom svete, aby našiel presne tie kúsky, ktoré zodpovedajú jeho fantázii. Veľká klenutá sála je zdobená kovovým lustrom z Istanbulu a zábradlie v secesnom štýle získal až v Líbyi. Knižnica je plná stoviek zväzkov o umení a histórii. Na stole je vystavená duelová pištoľ a tradičná indonézska dýka.
 
Halman 35 rokov prevádzkoval obchod s kostýmami v susednej dedine Zwolle a svoj hrad naplnil figurínami, rytiermi v žiarivom brnení a sochami gréckej bohyne Afrodity. Na strechu 26 metrov vysokej budovy umiestnil draka vyrobeného zo stoviek kusov recyklovaného kovu, odkazujúceho na čínsku kultúru. Len o kúsok ďalej je kobra evokujúca egyptských faraónov.

Starosta ho nazval bláznom


"Už od detstva som mal rád svet fantázie, nie ten skutočný," vysvetľuje Halman svoju motiváciu. Jeho nadšenie však narazilo na realitu, keď sa pokúsil získať stavebné povolenie.  "Starosta povedal, že som blázon, nie som staviteľ, nemám žiadne skúsenosti," spomína Halman a dodáva, že si nemohol pomôcť.

Nakoniec získal stavebné povolenie s podmienkou, že výška hradu nepresiahne 28 metrov. Väčšina použitých stavebných materiálov sa recykluje, alebo ich našiel na trhoch so starožitnosťami počas svojich ciest. Halman všetko hradil z vlastného vrecka, ale nemá ani predstavu, koľko ho to celé stálo.

Na hrad sa hrnú turisti z celého sveta. "Je to jednoducho fantastické. Je pôsobivé, že to všetko postavil sám. Veľmi krásny interiér, veľa oblúkov. Veľa fantázie," neskrývala obdiv jedna z návštevníčok.

Halman hovorí, že niektorí ľudí odchádzajú z návštevy hradu v presvedčení, že je blázon. Ale hradný pán cituje Salvadora Dalího, ktorý je jeho zdrojom inšpirácie: "Jediný rozdiel medzi mnou a šialencom je, že nie som šialenec."

       twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: telegraph.co.uk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies