AMSTERDAM - Predaj akejkoľvek neopracovanej slonoviny bude v Holandsku od marca 2019 zakázaný. Vyhlásili to v pondelok predstavitelia holandskej vlády, počas ohlasovania výsledkov rozsiahlej policajnej operácie zameranej na pašovanie ohrozených živočíšnych a rastlinných druhov. Informovala o tom agentúra AFP.
Súčasná holandská legislatíva povoľuje predaj neopracovanej slonoviny za predpokladu, že sa na územie kráľovstva dostala v rokoch 1947-1990 a disponuje certifikátom EÚ o pôvode. Táto podoba zákonu bola prijatá v roku 1989 krátko po tom, ako bol na základe Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), zakázaný obchod so slonovinou.
Cambodia: Customs seize 1,026 #elephant tusks, weighing over 3.2 tonnes, hidden in a storage container sent from Mozambique, in its largest #ivory bust https://t.co/Spw8zyjod8 via @guardian #wildlifecrime #wildlifetrafficking pic.twitter.com/yDCyQ3TGaG
— CITES (@CITES) December 16, 2018
Podľa holandskej ministerky pôdohospodárstva a prírody Caroly Schoutenovej je hlavnou príčinou zákazu skutočnosť, že "v prípade neopracovanej slonoviny je veľmi ťažké rozoznať starú od novej". Nová slonovina je podľa agentúry taktiež často náročne upravovaná čajovými listami tak, aby pôsobila omnoho staršie.
Podľa odhadov je kvôli slonovine každoročne nelegálne zabitých približne 20.000 slonov, čo predstavuje zabitie jedného slona každých 25 minút.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies