Hnutie OĽaNO neuspelo s návrhom znížiť DPH na potraviny

NETKY.SK • 12 Február 2015, 11:31 • 2 min
Hnutie OĽaNO neuspelo s návrhom znížiť DPH na potraviny

BRATISLAVA - Daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neklesne na 10 %. Parlament dnes odmietol novelu zákona o DPH, ktorú na rokovanie predložili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

slovakia

left justify in out

Obyčajní ľudia navrhovali vykompenzovať zníženie DPH na potraviny zvýšením dane z príjmu z 22 % na 39 % pre banky a regulované spoločnosti. "Dlhodobo sa na Slovensku hovorí, že potraviny sú výrazne drahšie ako v okolitých krajinách," konštatoval líder hnutia Igor Matovič. Znížením DPH by podľa OĽaNO ceny potravín na Slovensku klesli, čo by malo za následok ľahšiu dostupnosť pre väčšinu aj ekonomicky ohrozeného obyvateľstva.

 

Hnutie zdôvodnilo aj to, prečo navrhlo zvýšiť daň z príjmu bankám, poisťovniam či energetickým spoločnostiam. "Našli sme skupinu firiem, ktorá má zvyčajne aj nadpriemerné zisky, a myslíme si, že ak tejto skupine firiem relatívne symbolicky zvýšime daň, je to spravodlivé voči všetkým ostatným ľuďom na Slovensku. Takto zabezpečíme aj zníženie DPH na všetky potraviny," vysvetlil Matovič.

 

Súčasne Obyčajní ľudia chceli zakázať týmto regulovaným subjektom zvyšovať regulované ceny z dôvodu zvýšenia dane z príjmu, takže návrh zákona nebude mať podľa nich negatívne dosahy na bežných ľudí v podobe zvýšenia cien napríklad za energie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies