Hlasovanie SNS s opozíciou v parlamente môže mať fatálne následky

NETKY.SK • 30 August 2017, 10:37 • 2 min
Hlasovanie SNS s opozíciou v parlamente môže mať fatálne následky

BRATISLAVA – Koalícia by zrejme skončila, ak by Slovenská národná strana zdvihla v parlamente ruky za opozičný návrh na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Naznačili dnes podpredsedovia strany Smer-SD Marek Maďarič a Peter Pellegrini.

slovakia

left justify in out

„Vo všeobecnosti platí, ak by ktorákoľvek koaličná strana zahlasovala za pád člena vlády, tak je to koniec koalície,“ uviedol pri príchode na dnešné zasadnutie vlády Maďarič. Ten však zdôraznil, že ide stále o dohady a verejne nikto nepotvrdil pripravenosť národniarov podporiť v parlamente odvolanie Richtera.

 

Na piatkovej (25.8.) Koaličnej rade mal podľa viacerých médií premiér Robert Fico (Smer-SD) odmietnuť požiadavku predsedu SNS Andreja Danka na odvolanie Richtera, na čo Danko reagoval tým, že SNS bude v parlamente hlasovať s opozíciou za jeho odvolanie. Podobne aj Pellegrini pripomenul, že to nebolo oficiálne potvrdené.

 

„Je to stále vraj, ale samozrejme, ja nebudem komentovať rozhovory koaličných rád, to si musia vysvetliť medzi sebou jednotliví lídri. Pre nás, zatiaľ, je určite jasné, že k inej zmene ako na ministerstve školstva, zatiaľ určite dôjsť nemieni,“ povedal podpredseda vlády.

 

Podľa toho by však mohol mať takýto krok národniarov vážne dosahy. „Ja osobne si myslím, že to by bol veľmi negatívny signál a myslím, že by to asi veľmi vážne ohrozilo ďalšie možné fungovanie, pretože v koaličnej dohode je zakotvené, že nemali by prechádzať v parlamente hlasovania, kde by sa jedna z koaličných strán spojila s opozíciou, a už vôbec nie pri takejto vážnej téme, ako je odvolanie člena vlády,“ pripomenul.

 

„Ja si myslím, že to by mohlo mať fatálne následky,“ zdôraznil Pellegrini.

 

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) označila informácie o tom, že niektorí poslanci SNS majú výhrady voči ministrovi Richterovi pre kauzu Čistý deň a nevylučujú hlasovanie s opozíciou pri jeho odvolávaní za "dohady".

 

Matečná tiež nechcela hodnotiť pôsobenie Richtera na čele rezortu práce. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať, je to jeho rezort, je to nepatričné, aby som sa vyjadrovala asi k práci iných kolegov, oni sa tiež nevyjadrujú k mojej,“ odôvodnila.

 

Lídri koalície sa na ostatnej Koaličnej rade dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve. Podľa Maďariča ho bude za Smer-SD vyjednávať vedúci Úradu vlády SR Igor Federič. „Ja tej kríze nerozumiem, tak neviem, či ešte trvá,“ odvetil Maďarič na otázku, či sa koaličná kríza už skončila.

 

„Skôr by som povedal tak, že už by sa mohla skončiť, pretože si myslím, že každý máme dosť roboty pred sebou a treba nám ďalej plniť programové vyhlásenie, každý máme mnohé myšlienky, čo treba urobiť a táto atmosféra vôbec neprispieva tomu, aby človek mal chuť nejakým spôsobom sa pozerať dopredu,“ uviedol k tomu Pellegrini.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies