Nemecký parlament schválil historický návrh zákona, ktorým sa prostredníctvom zmeny ústavne zakotvených fiškálnych pravidiel v krajine uvoľňuje rekordná úroveň štátnych pôžičiek na obranu a infraštruktúru.
Hlasovanie prebehlo v parlamente s 513 hlasmi za, čo je viac ako potrebných 489 hlasov.
Na to, aby sa návrh pretavil do podoby zákona, je ešte potrebná dvojtretinová väčšina v Spolkovej rade, hornej komore nemeckého parlamentu zastupujúcej jednotlivé spolkové krajiny.
Kľúčové hlasovanie v Bundestagu nasledovalo po týždňoch diskusií, ktoré vyvolala Merzova Kresťanskodemokratická únia (CDU) a jej budúci koaliční partneri sociálni demokrati (SPD), keď predstavili plány na uvoľnenie stoviek miliárd výdavkov prostredníctvom uvoľnenia nemeckej ústavou zakotvenej „dlhovej brzdy“.
Merz čelil napätiu, aby návrh presadil ešte pred zasadnutím nového parlamentu 25. marca, v ktorom by krajne ľavicová Die Linke a krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) mali možnosť balík zablokovať.
Zelení sa pôvodne zdráhali ponúknuť svoju podporu návrhu zákona, až kým Merz minulý týždeň neposkytol strane záruky, že 100 miliárd eur z osobitného fondu bude smerovať na podporu opatrení na transformáciu hospodárstva v oblasti klímy.
Táto historická dohoda znamená odklon od desaťročia trvajúceho fiškálneho konzervativizmu. Z návrhov sú výdavky na obranu nad 1 % hrubého domáceho produktu Nemecka fakticky vyňaté z „dlhovej brzdy“ krajiny, ktorá bola do ústavy zapísaná v roku 2009.
Vytvorí sa aj osobitný fond vo výške 500 miliárd eur, z ktorého sa budú v nasledujúcom desaťročí financovať infraštruktúrne projekty mimo bežného rozpočtu, a 16 spolkovým krajinám Nemecka sa poskytne priestor na požičiavanie si prostriedkov vo výške približne 15 miliárd eur.
Merz, ktorý počas svojej kariéry viedol kampaň proti reforme dlhovej brzdy, označil svoj obrat za nevyhnutnú reakciu na meniace sa bezpečnostné prostredie.
„Naši priatelia v EÚ sa na nás pozerajú rovnako ako naši protivníci a nepriatelia nášho demokratického a na pravidlách založeného poriadku,“ povedal Merz v utorok pred hlasovaním.
Minister obrany Boris Pistorius obhajoval rozhodnutie zrušiť fiškálne pravidlá s cieľom investovať do obrany Nemecka vrátane jeho žalostne podfinancovanej armády.
„Naša bezpečnosť nesmie byť ohrozená rozpočtovými obmedzeniami,“ povedal Pistorius a dodal, že „každý, kto dnes váha, popiera realitu“.
Jednu z najsilnejších kritík v utorok v parlamente vyslovili AfD a liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), pričom druhá menovaná sa pokúsila balíček zmariť tým, že na poslednú chvíľu navrhla jeho zmenu.
Nemecký akciový trh a euro reagovali pred hlasovaním pozitívne, čo má podľa odborníkov silu vyviesť Nemecko z dvoch rokov slabého hospodárskeho rastu.
Väčšina ekonómov je za zadlženie na financovanie dodatočných bezpečnostných a obranných potrieb, ale opakovane upozornili, že podľa ekonomického thinktanku Ifo by balík týkajúci sa infraštruktúry mali sprevádzať alebo nahradiť silné reformy v iných oblastiach.
Podľa odborníkov sú zúfalo potrebné reformy v oblasti byrokracie, dôchodkov, energetiky, ako aj riešenie vážneho nedostatku pracovných síl v krajine.
Prezident berlínskeho inštitútu pre hospodársky výskum DIW Berlin Marcel Fratzscher zopakoval, že „potrebujeme reformy v oblasti byrokracie a pracovnej sily v iných oblastiach, aby sa takéto investície vôbec mohli realizovať“.
„Balík by bol veľmi dôležitým krokom správnym smerom, ale to samo o sebe nebude stačiť. Potrebujeme reformu dlhovej brzdy, aby sa investície do infraštruktúry, vzdelávania, obrany natrvalo dostali do federálneho rozpočtu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies