Historickú Bosnu a Hercegovinu si zamilujete na prvý pohľad: Navštívte mesto, ktoré je klenotom Balkánu a nádhernú Bosnu

NETKY.SK • 7 Jún 2024, 17:42 • 2 min
Historickú Bosnu a Hercegovinu si zamilujete na prvý pohľad: Navštívte mesto, ktoré je klenotom Balkánu a nádhernú Bosnu

Skalnato krásna Bosna a Hercegovina je najzaujímavejšia svojou atmosférou medzi východom a západom, ktorá sa zrodila zo zmiešanej osmanskej a rakúsko-uhorskej histórie filtrovanej južnou slovanskou optikou. Mnohí si krajinu stále spájajú so srdcervúcou občianskou vojnou v 90. rokoch a jazvy z tej doby sú až príliš viditeľné. Dnešní návštevníci si však krajinu pravdepodobne zapamätajú pre jej hlboké, nenáročné ľudské teplo, nádherné hory, početné zrúcaniny stredovekých hradov, splavné rieky, pôsobivé vodopády a lyžovanie za výhodnú cenu.

slovakia

left justify in out

 

Nezávislosť a kreativita

Bosna a Hercegovina (skrátene BaH) sa často spája so stratou a smrťou. Od atentátu na arcivojvodu Františka Ferdinanda, ktorý spustil prvú svetovú vojnu, až po obliehanie Sarajeva a masaker v Srebrenici, bola Bosna a Hercegovina dlho vnímaná ako národ roztrhaný vo švíkoch. Ale teraz viac ako kedykoľvek predtým je rovnako miestom nových začiatkov a začínajúcej kreativity.

V roku 1992 občania hlasovali v monumentálnom referende a Bosna a Hercegovina získala svoju nezávislosť. Bodkované čiary autonómnych republík, zložitý politický systém (často označovaný za najkomplexnejší na svete) a samotná prítomnosť „a“ v názve krajiny sú kľúčom k tomu, akú rozmanitosť a kontrasty môžete dnes očakávať.

Pozor na míny

Je len jedna vec, na ktorú by ste si pri návšteve Bosny mali dať pozor – nášľapné míny z čias vojny. Čistenie prebieha, ale stále je po celej krajine niekoľko tisíc baní, najčastejšie v odľahlých oblastiach.

Majte teda na pamäti, že voľne sa túlať po lese či poli nie je v Bosne a Hercegovine vždy najlepší nápad. Dokonca ani hory v okolí Sarajeva nie sú najbezpečnejšou oblasťou, ale ísť na známe miesta, ako je opustená bobová dráha, je dobré.

Historické Sarajevo

Hlavné mesto krajiny a jedno z najfascinujúcejších miest v Európe – Sarajevo je nevyhnutnosťou pri návšteve Bosny a Hercegoviny!
Tu sa doslova stretáva východ so západom a charakteristický znak na ulici vám presne povie, kedy sa to stane.

Za pár minút chôdze nájdete katolícku katedrálu, pravoslávnu katedrálu, mešitu a synagógu. Na tak nenápadné mesto bolo Sarajevo v centre búrlivej histórie príliš veľakrát: tam sa začala prvá svetová vojna, tam sa konali zimné olympijské hry v roku 1984, tam sa odohralo najdlhšie obliehanie v modernej histórii.
Pozostatky týchto udalostí môžete vidieť rozprestreté po celom meste.

Sarajevo je už dlho križovatkou kultúr, miestom, kde sa stretáva Východ so Západom a Nové so Starým. Na východnom konci mesta sa nachádza slávna radnica, postavená na začiatku 20. storočia Rakúsko-Uhorskom, s motívmi španielskej Alhambry. Ak tam začnete svoju prechádzku, prejdete sa cez Osmanskú štvrť, Baščaršija , popri bazároch, mešitách, Starosrbskom pravoslávnom kostole a Múzeu Židov Bosny a Hercegoviny až do časti mesta vyvinutej za vlády r. Rakúsko-Uhorsko. Prejdete tam okolo ďalších historických budov, ako je katolícka katedrála, a historických miest, ako je miesto, kde v roku 1914 zazneli smrteľné výstrely na habsburského korunného princa, ktorý zapálil požiar prvej svetovej vojny. Po asi 20 minútach ustúpia secesné budovy moderným hotelom a nákupným centrám v štvrti Marijin Dvor , kde sa nachádza aj dejisko festivalu. Na tej krátkej prechádzke môžete ochutnať a cítiť jedinečného ducha Sarajeva, ducha, ktorého prinášame aj na náš tango festival.

Čo robiť v Bosne a Hercegovine?

V Sarajeve, hlavnom meste Bosny a Hercegoviny, je čiara, kde sa zastavuje Ázia a začína Európa (alebo je to naopak?), doslova zarytá do piesku. Tabuľa na chodníku oddeľuje rakúsko-uhorskú časť mesta s tržnicami a omietkovými fasádami od osmanskej štvrte s verejnými fontánami.

Sarajevský Starý bazár, Bascarsija, je čistá mágia. Ako sa preháňate medzi čajovňami, obchodmi s kobercami a Buregdzinicas (pekárne špecializujúce sa na burek ), pohybujete sa v rytme obchodníkov, ktorí stále búšia do bronzu s rovnakou vervou ako pred storočiami.

Keď prechádzate cez kamenné mosty v Mostare, Visegráde a Konjici, začínate chápať, že každý z nich nie je len zástupcom zničujúcej kapitoly balkánskej histórie (o ktorej si každý cestovateľ musí nájsť čas, aby sa o nej dozvedel), ale je to aj symbolický most. medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou.

Od Jajce, mesta s hučiacim vodopádom v strede, po Pocitelj, takmer opustené osmanské mesto, Banja Luka , druhé mesto krajiny po sladkom Trebinje ; medzi Dinárskymi Alpami , Plivskými jazerami a utekajúcou riekou Drina sa v Bosne a Hercegovine budete cítiť nažive.

Jajce ako klenot Balkánu

Jajce sú jedným z najzaujímavejších a zároveň podceňovaných miest na návštevu v Bosne a Hercegovine a skutočným klenotom Balkánu. Malebná poloha a početné historické pamiatky by mali zaradiť Jajce do každého balkánskeho itinerára , no mesto nie je veľmi navštevované medzinárodnými turistami, ktorí, verím, veľa chýbajú. Ak plánujete cestu do Bosny a hľadáte destinácie mimo Sarajeva alebo Mostaru , pozrite sa na Jajce! Možno budete prekvapení, aké je to zaujímavé miesto. Jajce je malé mestečko s niečo cez 7 tisíc obyvateľov, ktoré sa nachádza v centrálnej časti Bosny a Hercegoviny, vo Federácii Bosna a Hercegovina. Sarajevo , hlavné mesto Bosny a Hercegoviny, je od Jajce vzdialené asi 160 km po ceste.

Mesto má dlhú a zaujímavú históriu a môžete sa o tom presvedčiť v množstve atrakcií Jajce. Oblasť bola osídlená už v staroveku, no vrchol rozkvetu nastal v stredoveku, keď boli Jajce hlavným mestom samostatného Bosnianskeho kráľovstva.
Okrem množstva historických pamiatok Jajce je mesto známe aj prírodnými pamiatkami. Malebnou dominantou mesta je vodopád Jajce, ale za návštevu stojí aj jazero Pliva neďaleko mesta. Jajce sú pre svoj význam a historické a prírodné pamiatky zapísané na predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO. Vrcholom miesta je určite vodopád Jajce. Ak prídete do mesta autobusom, nachádza sa doslova za rohom od autobusovej stanice. Možno to na prvý pohľad neuvidíte, ale určite budete počuť hukot vody padajúcej asi 23 metrov na sútoku riek Pliva a Vrbas. 

Keďže Jajce sa nachádza na ceste zo Sarajeva do Banja Luky alebo Bihač , mesto sa dá ľahko navštíviť (bez nutnosti obchádzky) a je perfektnou zastávkou vo vašom itinerári Bosny. Môžete sa tu zastaviť aj na ceste zo Záhrebu do Sarajeva.

Jajce sú známe ako„mesto padajúcej vody“ vďaka obrovskému vodopádu, ktorý spája rieky Pliva a Vrbas. Za čias Rakúsko-Uhorska (1867 – 1918) stáli malé drevené chatrče na stĺpoch nad tryskajúcou vodou, z ktorej sa mlela pšenica miestnych farmárov na múku. Nemôžete ísť dovnútra, ale pri prieskume môžete vidieť chatrče zblízka.

Ak sa rozhodnete prenocovať v Jajci, máte na výber z niekoľkých možností ubytovania. Tu sú odporúčané:

- Hotel Stari grad (8,7/10 pri rezervácii);

- Villa Jajce (9,4/10 pri rezervácii);

- Apartmani Waterfall / Vodopad (9,5/10 pri rezervácii).

 

Očarujúci Blagaj

Blagaj, ktorý sa nachádza neďaleko Mostaru, je známy prameňom rieky Buna (tečie priamo zo skál) a kláštorom Dervišov postaveným v roku 1520. Obidve sú umiestnené vedľa seba, čo vytvára veľmi fotogenické miesto, najmä keď stojíte oproti kláštoru cez rieku.
Keď ste tam, je možné navštíviť aj dervišov dom vo vnútri, obdivovať dobre zachované osmanské a dervišské pozostatky a vidieť miesto z inej perspektívy. Malé mesto neďaleko Mostaru, Blagaj, je často prehliadané cestujúcimi, ktorí navštívia neďaleký slávny starý most. 

Pozrite si bosnianske pyramídy

Bosnianske pyramídy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mesta Visoko, sú súborom štyroch pyramíd spred 12 000 rokov, ktoré majú dokonalé zarovnanie svetových strán, pričom niektoré dosahujú výšky 220 metrov . Zatiaľ čo väčšina vedeckej komunity vyvrátila teóriu, že tieto stavby postavila staroveká civilizácia, je celkom úžasná náhoda, že sú tak zarovnané so severom. Neexistujú žiadne oficiálne prehliadky, takže môžete objavovať sami.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: lonelyplanet.com, mywanderlust.pl, wander-lush.org, nomadicmatt.com foto: zivot.pluska.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies