Hasiči bojujú s požiarom na ostrove Samos, MZV SR situáciu monitoruje

NETKY.SK • 4 August 2010, 06:33 • 2 min
Hasiči bojujú s požiarom na ostrove Samos, MZV SR situáciu monitoruje

Hasiči bojujú s požiarom na ostrove Samos, MZV SR situáciu monitoruje

slovakia

left justify in out

img

Hasiči za pomoci požiarnických lietadiel bojovali aj dnes už od svitania s lesným požiarom na gréckom ostrove Samos v severnej oblasti Egejského mora, ktorý si vynútil evakuáciu desiatok hotelov. Do bezpečia premiestnili z pobrežných hotelov aj približne 400 - zväčša škandinávskych - turistov a menší počet miestnych obyvateľov, keď oblasť začali ohrozovať plamene. Evakuácia bola preventívnym opatrením.
      Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR situáciu monitoruje. Prostredníctvom registračného formulára rozposlalo slovenským občanom esemesky, aby v prípade potreby kontaktovali slovenský zastupiteľský úrad v Aténach, ak sa cítia ohrození. TASR o tom dnes informoval Juraj Tomaga z tlačového odboru MZV SR a dodal: "Vyzývam všetkých ľudí, aby tak urobili, ak sa cítia ohrození." Tomaga zároveň odporučil slovenským občanom na ostrove Samos, aby sa riadili pokynmi miestnych gréckych úradov.
      Oheň sa na Samose rozhorel v pondelok (2.8.) večer a rýchlo sa rozšíril do viacerých častí ostrova, pričom začal ohrozovať dediny a desiatky hotelov museli zavrieť.
      Úrady vyhlásili núdzový stav, keďže vietor rozdúchaval lesný požiar a brzdil operácie zamerané na uhasenie nebezpečných plameňov.
      "Oheň sa cez noc rozšíril a priblížil sa k niekoľkým dedinám, ale našťastie, nikto nebol zranený," uviedol šéf hasičov.
      Na operácii za úsvitu sa zúčastňovali dve požiarnické lietadlá, ktoré vodou "bombardovali" oheň, a tiež dve helikoptéry. Stroje bojovali s prírodným živlom aj v pondelok, ale v noci museli z bezpečnostných dôvodov pristáť.
      Predbežne nie sú hlásené žiadne škody na majetku v lesnatej západnej oblasti ostrova nazvanej Maratokambos, kde požiar vyčíňal najviac.
      Na ostrove Samos sa rozhoreli lesné požiare tento týždeň už druhýkrát.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies