Hasičský a záchranný zbor upozorňuje na zvýšené riziko vzniku požiarov počas letných mesiacov

NETKY.SK • 12 Júl 2023, 10:30 • 2 min
Hasičský a záchranný zbor upozorňuje na zvýšené riziko vzniku požiarov počas letných mesiacov

Júl a august sú mesiacmi letných dovoleniek a školských prázdnin, ale zároveň je pre tieto horúce a suché mesiace charakteristické zvýšené riziko vzniku požiarov. Hasičský a záchranný zbor eviduje vysoké množstvo zásahov pri požiaroch v období letných prázdnin.

slovakia

left justify in out

Uplynulý rok bol mimoriadne teplý a suchý, čo sa ukázalo aj na výjazdovej činnosti príslušníkov Hasičského a záchranného zboru. Po dlhých rokoch došlo k zmene v skladbe výjazdovej činnosti, a na prvú priečku sa tak opäť dostali požiare. V júli a auguste 2022 zasahovali hasiči dokopy pri 2199 požiaroch - z toho až 1365 požiarov vzniklo v mesiaci júl. V uplynulom roku vzniklo počas letných prázdnin o 884 požiarov viac ako v roku 2021. Počas letných prázdnin 2022 požiare na Slovensku zapríčinili smrť 5 osôb a zranenia utrpelo 22 osôb. Najviac požiarov sa počas letných prázdnin rozhorelo v prírodnom prostredí.

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov je nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. Jediná iskra z neopatrného zakladania ohniska, z cigarety, poľnohospodárskeho stroja či nevhodne zaparkovaného vozidla môže viesť k zbytočným stratám na životoch, zdraví, majetku alebo k ničeniu prírody. Hasičský a záchranný zbor vyzýva občanov a právnické osoby, aby dodržiavali povinnosti a zákazy, ktoré im vyplývajú zo zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi. Pre porušenie tohto zákona môže občan dostať pokutu do výšky 331 eur. Ak sa previní právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať na 16 596 eur.

Nezabúdajte, že zakázané je najmä fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšením nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a taktiež zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k vzniku požiaru alebo k jeho rozšíreniu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
HaZZ, Foto: TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies