Harabin znemožnil ministerstvu financií kontrolu na Najvyššom súde SR

NETKY.SK • 30 Júl 2010, 11:27 • 2 min
Harabin znemožnil ministerstvu financií kontrolu na Najvyššom súde SR

Harabin znemožnil ministerstvu financií kontrolu na Najvyššom súde SR

slovakia

left justify in out

img

Za bezprecedentný akt považuje minister financií SR Ivan Mikloš znemožnenie kontroly Najvyššieho súdu (NS) SR jej predsedom Štefanom Harabinom. Podľa jeho slov ide o neštandardný krok od inštitúcie, ktorá by mala byť garantom zákonnosti. „Mohlo by to znamenať aj zneužitie nezávislosti súdnictva,“ vyhlásil minister.
Ako dnes v Bratislave informoval novinárov, kontrola sa mala pôvodne uskutočniť v utorok 27. júla. Na žiadosť NS sa termín posunul na štvrtok 29. júla. Podľa Mikloša tejto žiadosti vyhoveli, keď však  v dohodnutom termín prišla kontrolná skupina na NS, jeho predseda znemožnil audit spochybnením platnosti poverenia. Minister ho podpísal 21. júla s tým, že kontrola sa môže konať od 27. júla. „Považujem to za absurdné,“ poznamenal Mikloš, pričom dodal, že ide o evidentnú obštrukciu.
Pripomenul, že NS nakladá s peniazmi občanov SR a preto je nespochybniteľné, že MF má právo skontrolovať zákonnosť a účelnosť nakladania s týmito prostriedkami. Ministerskí úradníci sa pokúsia o vykonanie auditu ešte dnes, prípadne v pondelok 2. augusta. Minister verí, že Harabin zmení svoj postoj, kontrola sa uskutoční a bude dôsledná. Ak by však predseda NS naďalej bránil jej konaniu, šéf rezortu financií je pripravený otvoriť tejto problém na vláde aj na pôde parlamentu. O konkrétnych opatreniach nechcel ešte hovoriť. „Predsedu NS vláda odvolať nemôže, ak by sa však rovnako zachoval  iný verejný činiteľ, žiadal by som vyvodenie dôsledkov zo strany vlády,“ upozornil.
Podľa jeho vyjadrenia ide o štandardnú kontrolu, podobné sa konali v rokoch 2007 aj 2009. Mikloš ju osobne neinicioval. Poverenie na vládny audit na NS síce podpísal medzi prvými, chystajú sa však kontrolovať aj iné inštitúcie.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies